Ρόζενμποργκ, η "υπερδύναμη" της Νορβηγίας

Ασυναγώνιστη είναι στο πρωτάθλημα της η Ρόζενμποργκ, πιθανή αντίπαλος της ΑΕΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Το κλαμπ του Τρόντχαϊμ έχει κατακτήσει 25 φορές τον τίτλο του πρωταθλητή και είναι η ποδοσφαιρική "υπερδύναμη" της χώρας, ενώ έχει σημαντική ευρωπαϊκή εμπειρία με 140 παιχνίδια σε Κύπελλο Πρωταθλητριών και Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ρόζενμποργκ βρίσκεται σε αναζήτηση προπονητή αυτό το διάστημα και ο Ολλανδός Ρίνι Κούλεν είναι ο υπηρεσιακός τεχνικός των Νορβηγών, ενώ έδρα της είναι το Lerkendal Stadion (21.405 θεατές).

Πέρυσι κατέκτησε το πρωτάθλημα με 7 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Μόλντε, ενώ φέτος είναι στη δεύτερη θέση με 33 βαθμούς σε 16 αγωνιστικές (10 νίκες - 3 ισοπαλίες - 3 ήττες).

Στον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ συνάντησε δυσκολίες κόντρα στην ισλανδική Βαλούρ. Η Ρόζενμποργκ ηττήθηκε 1-0 στο Ρεϊκιαβικ και πήρε την πρόκριση στο Τροντχάιμ, επικρατώντας 3-1 με "χρυσό" γκολ του σταρ της ομάδας, Νίκλας Μπέντνερ στο τελευταίο λεπτό.