Ροζ φύλλο με σουτ από την…Πόλη

Το τρίποντο του Μπαλμπάι από τα 8 μέτρα 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης με την Χίμκι, έδωσε τη νίκη στην Εφές με 84-85.

Μετά από ένα πρώτο 10λεπτο που διήρκεσε 47 λεπτά, λόγω προβλημάτων στα χρονόμετρα και το ταμπλό στηνΜιτίσι Αρένα, οι δυο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Μπομπουά και Μότουμ ήρθαν από τον πάγκο στη δεύτερη περίοδο για να βάλουν 22 από τους 27 πόντους της Εφές και να στείλουν τους Τούρκους προηγούμενους με 8, 37-45 στα αποδυτηρία.

Με τον Σβεντ να είναι ωσεί παρών η Εφές δεν είχε πρόβλημα να αυξήσει τη διαφορά στους 12, 55-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Και κάπου εκεί ο Ρώσος αποφάσισε να «μπει» στο γήπεδο. Εβαλε 14 πόντους σε3,5 λεπτά ισοφάρισε 69-69 και έδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς.

Με βολές του Τζένκινς η Χίμκι προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το 31-30 της δεύτερης περιόδου, με 78-76 108 δεύτερα πριν το τέλος. Από κει και πέρα όλα παίχτηκαν στις βολές. Ο Κρόκερ με 1/2 έκανε το 84-82 στα 8 δευτερόλεπτα, η ομάδα του δεν έκανε φάουλ και ο Μπαλμπάι με τρελό τρίποντο χάρισε το ροζ φύλλο στην ομάδα του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 37-45, 55-67, 84-85.