Ρεάλ Σοσιεδάδ – Οσασούνα 0-1: Νίκη με Μπούντιμιρ μετά από 23 χρόνια (highlights)

Ο Κροάτης ξαναχτύπησε και έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Μονκαγιόλα εκτέλεσε κόρνερ στο ξεκίνημα της επανάληψης και ο Μπούντιμιρ με κεφαλιά πέτυχε το γκολ που έκανε την διαφορά στο Ανοέτα (0-1, 49ο λεπτό). Η Οσασούνα είχε να κερδίσει για το πρωτάθλημα σ’ αυτό το γήπεδο από το 2001 και έσπασε την παράδοση εκμεταλλευόμενη και τις απουσίες των γηπεδούχων.

Σε λίγες μέρες η Σοσιεδάδ που δεν έχει σκοράρει στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, αντιμετωπίζει την Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League (14/2). H Οσασούνα επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο κολλητές ήττες και πήρε «διπλό» στο πρωτάθλημα μετά από την 1η Οκτωβρίου που είχε νικήσει την Αλαβές (0-2).