Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 82-87:Το clasico βάφτηκε μπλαουγράνα!

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 82-87:Το clasico βάφτηκε μπλαουγράνα! ckaouΔευ, 12/28/2020 - 00:44

Με ηγέτη τον Μίροτιτς (26π, 10ρ) και παίκτη κλειδί στην τέταρτη περίοδο τον Κούριτς, η Μπαρτσελόνα άλωσε το "Παλάθιο" της Μαδρίτης. Πρώτη ήττα για την Ρεάλ στη Liga Endesa.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, όπως δείχνει και η διακύμανση στις τρεις πρώτες περιόδους (22-23, 46-46, 65-64). Ο Μίροτιτς ήταν σταθερά καλός σε όλο το παιχνίδι, ο Χίγκινς ήταν δεύτερο βιολί, όμως ήταν οι 9 πόντοι του Κάιλ Κούριτς στην τέταρτη περίοδο σε συνδυασμό

με την αποτελεσματική άμυνα της Μπαρτσελόνα που έγειραν την πλάστιγγα.

Επιπλέον, η Μπάρτσα κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (38-31), κερδίζοντας 4 επιπλεόν επιθετικά ριμπάουντ από την αντίπαλο της.

Για τους νικητές ο Μίροτιτς είχε 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κούριτς 14, ο Χίγκινς 12 και οι Χάνγκα - Οριόλα από 10. Ο Νικ Καλάθης μέτρησε 7 πόντους (3/9 σουτ), 3 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Για την Ρεάλ, που υπέστη την πρώτη της ήττα μετά από 14 αγώνες στο πρωτάθλημα, ο Γιουλ είχε 14 πόντους (αλλά μόλις 3 στο δεύτερο ημίχρονο), ο Ταβάρες 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντεκ 12 και ο Κάρολ 10.

ΙΣΠΑΝΙΑ - Spagnola ACB - ΜΠΑΣΚΕΤ Real Madrid - Μπάσκετ Off Off Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Real Madrid ΙΣΠΑΝΙΑ Με ηγέτη τον Μίροτιτς (26π, 10ρ) και παίκτη κλειδί στην τέταρτη περίοδο τον Κούριτς, η Μπαρτσελόνα άλωσε το "Παλάθιο" της Μαδρίτης. Πρώτη ήττα για την Ρεάλ στη Liga Endesa.

Article publish on Δευ, 12/28/2020 - 00:44 Article hide updated date Off Article is longform Off