Ραντεβού στο Βέλγιο

Στην Τσεχία η Σλάβια δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η Γκενκ να πάρει τη «λευκή» ισοπαλία στην Πράγα και το ζευγάρι να έχει ανοικτούς λογαριασμούς εν όψει του δεύτερου αγώνα στο Βέλγιο.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση, καθώς στο 19’ ο Σκόντα κινήθηκε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και σούταρε, ωστόσο ήταν άτυχος, αφού η μπάλα πήγε στο δεξί κάθετο δοκάρι εστίας του Βούκοβιτς.

Η απάντηση των Βέλγων ήρθε στο 33’, με τον Τροσάρ να «χορεύει» τον Κούφαλ από τη δεξιά πλευρά και να σημαδεύει
το δοκάρι, ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου οι Τσέχοι είχαν ευκαιρίες με τους Σκόντα και Στοχ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μέτριο, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε δημιουργία και επιθετική αποτελεσματικότητα, επομένως το 0-0 ήταν απολύτως δικαιολογημένο.

Σλάβια Πράγας (4-2-3-1): Κόλαρ - Κούφαλ, Κούντελα, Ενγκαντέ-Ενγκατζί, Μπόριλ - Σούτσεκ, Σέφτσικ - Στοχ, Χούσμπαουερ (77’ Κραλ), Ζρμχαλ (60’ Ολαγίνκα) - Σκόντα (αρχ.) (76’ Φαν Μπούρεν)

Προπονητής: Γίντριχ Τριπσόβσκι

Γκενκ (4-3-3): Βούκοβιτς - Μέλε, Ντεβέστ, Εϊντού, Ντε Νόρε - Χάινεν, Μαλινόβσκι, Φιόλιτς (57’ Ποθουέλο) - Τροσάρ (αρχ.) (87’ Πιοτρόβσκι), Σαματά, Εντογκαλά (69’ Πέιντσιλ)

Προπονητής: Φιλίπ Κλεμόν