Ψυχοβγάλτης! (video)

Σε ένα παιχνίδι, που στη μεγαλύτερη διάρκεια ήταν πάνω στο σκορ και έδινε την εικόνα ότι το είχε εύκολα, ο ΠΑΟΚ καρδιοχτύπησε και πήρε τελικά στην παράταση τη νίκη απέναντι στην Γκαζιαντέπ, με σκορ 65-77, διατηρώντας έτσι τις όποιες επλίδες έχει για μια θέση στην πρώτη τετράδα του 2ου ομίλου του Basketball Champions League.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο «Δικέφαλος» από την έναρξη του αγώνα μία φορά έχασε το προβάδισμα στα 3’:45’’ πριν
το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-14 με καλάθι του Χατζηγιέβα) κι άλλη μία στα 3’:20’’ πριν το τέλος του Γ’ δεκαλέπτου (44-43 με τρίποντο του Μπάλαζιτς). Αν εξαιρέσει κανείς αυτά τα δύο χρονικά σημεία, ήταν συνεχώς μπροστά και μάλιστα τρεις φορές είχε φτάσει τη διαφορά στους +7 πόντους: 3-10 στα 6’:52’’ πριν το τέλος του Α’ δεκαλέπτου με καλάθι και εύστοχη βολή του Κλάσεν, 18-25 στα 6’:15’’ πριν το τέλος του Β’ δεκαλέπτου με τρίποντο του Ζάρα και 26-33 στο 1’:50’’ πριν το τέλος του Β’ δεκαλέπτου με δίποντο του Χαραλαμπόπουλου.

Από τη στιγμή που η τούρκικη ομάδα πέρασε για δεύτερη φορά μπροστά, όμως, το ματς έγινε ροντέο. Οι ομάδες άλλαζαν συνέχεια στο προβάδισμα (50-47 τελείωσε το Γ’ δεκάλεπτο), για να φτάσουν τελικώς ισόπαλες στο φινάλε με σκορ 62-62, έχοντας μείνει αμφότερες άποντες στα τελευταία 109’’ δευτερόλεπτα (τελευταίος σκόραρε ο Κρουμπάλι μία βολή στο 1’:49’ πριν το τέλος). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, πάντως, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να κάνει υπέρβαση, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους σε κρίσιμο σημείο (55-51 στα 6’:32’’ πριν τη λήξη).

Στην παράταση οι «ασπρόμαυροι» απλοποίησαν τα πράγματα, γιατί έσφιξαν την άμυνά τους, η οποία δέχτηκε μόνο τρεις πόντους σε πέντε λεπτά αγώνα, και είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, όπου πέτυχαν 15 πόντους και έτσι πήραν τελικώς τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους στο BCL και τρίτη συνολικά μέχρι τώρα στη σεζόν στο θεσμό.

Στο Α’ δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ πρωταγωνιστές ήταν οι Μαργαρίτης και Κλάσεν, οι οποίοι κρατούσαν την ομάδα τους μόνοι τους σχεδόν επιθετικά, στο Β’ δεκάλεπτο μπήκαν στην εξίσωση και οι Χρυσικόπουλος, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος και Κατσίβελης, ενώ στο Γ’ δεκάλεπτο προστέθηκαν στους σκόρερς και οι Γκος και Κρουμπάλι, με την Γκαζιαντέπ, πάντως, να κάνει ένα επιμέρους 20-13 σε αυτό το διάστημα. Στο Δ’ δεκάλεπτο ο Τσόχλας πέτυχε το μεγάλο σουτ (τρίποντο στα 5’:08’’ πριν τη λήξη, κάνοντας το 55-58 και πήρε και φάουλ, ευστοχώντας στη βολή, 55-59). Στην παράταση το σκορ για τον ΠΑΟΚ τράβηξαν οι Γκος, Χαραλαμπόπουλος, Μαργαρίτης και Ζάρας.

Δεκαλεπτα: 16-19, 30-34. 50-47, 62-62 (κ.δ.), 65-77

Γκαζιαντέπ (Ν. Μάρκοβιτς): Αρμαντ 11 (1), Ραντ 5, Κάρτερ 17 (1), Χατσιγιέβα, Λάιονς 8 (1), Μπάλαζιτς 3 (1), Φρειμάνις 13, Ογκούτ 8 (2), Τσίνκο

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10, Χρυσικόπουλος 5 (1), Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης, Τσόχλας 7 (2), Μαργαρίτης 11, Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 11 (1), Κατσίβελης 6 (1), Γκος 10 (2), Τζόουνς