Προβλημάτισε και πάλι ο Παναθηναϊκός (video)

Ο Παναθηναικός ηττήθηκε με 89-68 από την Ρεάλ στην Μαδρίτη προβληματίζοντας και πάλι με την απόδοση του. Κάκιστος στο ξεκίνημα και στο τέλος κρατά ως μοναδικό κέρδος την εμφάνιση του Παπαγιάννη.

Οι πράσινοι εμφανίστηκαν στην Μαδρίτη και πάλι με πολλά προβλήματα και στις δύο άκρες του γηπέδου. Μεγάλη αστοχία και έλλειψη δημιουργίας στην επίθεση, καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 5/21 σουτ τριών πόντων και μόλις 8 ασίστ
για 7 λάθη.

Την ίδια στιγμή έχασαν τις μάχες κάτω από τα καλάθια μαζεύοντας μόλις 22 ριμπάουντ (6-16) έναντι 35 της Ρεάλ (10-25).
Μοναδικό του κέρδος η εμφάνιση του Παπαγιάννη που σημείωσε 8 πόντους και έπαιξε καλή άμυνα σε Αγιόν και Ταβάρες βγάζοντας θέληση και ενέργεια.
Ο Λάνγκφορντ ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Καλάθης που έπαιξε 33.31 λεπτά.

Η Ρεάλ είχε 26/40 δίποντα και 7/19 τρίποντα, πρώτο σκόρερ τον Κοζέρ με 14, τον Καμπάσο με 13 πόντους και 5 ασίστ ενώ άλλους 11 πόντους με 7 ριμπάουντ είχε ο Ταβάρες.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός και άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο όταν ένα λεπτό πριν το τέλος του είχε 5/12 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Ο Ιαν Βουγιούκας έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα αλλά έμοιαζε μόνος με 4 πόντους με μόνο τον Καλάθη να βάζει άλλους τόσους.

Η Ρεάλ έβρισκε εύκολα τις τελικές πάσες, σκόραρε με ευκολία, καλή κάτω από το καλάθι και έκλεισε μπροστά με 23-10 με τον Κοζέρ να σημειώνει 8 πόντους και τους Ντεκ και Αγιόν να προσθέτουν από τέσσερις.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η κατάσταση δεν άλλαξε με την διαφορά να είναι στους 20 πόντους (38-18).

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου όμως ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του, έγινε πιο σκληρός στα ριμπάουντ και βρήκε λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Λάνγκφορντ.

Μπορεί το σύνθημα να το έδωσε ο Παπάς με τρίποντο που έκανε το 38-21, αλλά στην συνέχεια ο αμερικανός γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενους πόντους με σουτ και βολές έφτασε τη διαφορά στο -12 (43-31) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Ο παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 9/20 δίποντα και 3/14 τρίποντα, καθώς και 4 ασίστ για 3 λάθη.

Την ίδια στιγμή η Ρεάλ πήγε στα αποδυτήρια με 12/19 δίποντα και 4/9 τρίποντα, ενώ ήταν κυρίαρχη κάτω από τα καλάθια με 20 ριμπάουντ έναντι 13 των πράσινων, ενώ είχε 13 ασίστ για 7 λάθη. Κοζέρ και Τέιλορ της έδωσαν από 8 πόντους ενώ άλλους 7 πρόσθεσε ο Καμπάσο.
Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Παναθηναικός έδειξε και πάλι τις αδυναμίες του στην άμυνα επιτρέποντας στην Ρεάλ να σκοράρει με χαρακτηριστική ευκολία. Η διαφορά πήγε και πάλι στους 18 πόντους (57-39 στο στο 26’).

Όμως ο Νικ Καλάθης σ’ εκείνο το σημείο σήμανε την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού κι ένα επιμέρους σκορ 2-10. Κλεψίματα, ασίστ αλλά και πόντοι από τον ηγέτη των πράσινων έφεραν την κατάσταση στο-8 (59-51) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Με καλάθι του Καμπάσο στην εκπνοή η Ρεάλ έκλεισε μπροστά το τρίτο δεκάλεπτο με 63-55, απέναντι σ’ έναν Παναθηναϊκό με εξαιρετικό Λάνγκφορντ στην επίθεση, Καλάθη στη δημιουργία αλλά και Παπαγιάννη να δίνει σημαντικές βοήθειες.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναικός συνέχισε την αντεπίθεση του και κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους (63-58).
Όμως σ’ εκείνο το σημείο ο Καλάθης έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Καμπάσο και το σκορ πήγε πάλι στο 69-58.

Με τρίποντο του Ρούντι η διαφορά στο 35’ πήγε στους 17 πόντους (78-61) και το παιχνίδι έμοιαζε πλέον να μην είχε γυρισμό.

Η Ρεάλ ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, πρώτα στο 80-61 και στην συνέχεια στο 88-63 και το τελικό 89-68.

ΡΕΑΛ: Κοζέρ 14, Καμπάσο 13, Ταβάρες 11, Φερνάντες 7, Γιούλ 7, Αγιόν 8, Ράντολφ 5, Κάρολ 4, Ντεκ 4, Τόμπκινς 8, Τέιλορ 8.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 2, Λάνγκφορντ 20, Καλάθης 17 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8, Λάσμε 2, παπάς 6, Γκιστ 1, Βουγιούκας 4, λοτζέσκι 2, Αντεντοκούμπο 2, Μήτογλου 4.