Πρωτιά με εκπληκτικό Σανέ η Σίτι

Η Χόφενχαϊμ για ένα ακόμα παιχνίδι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να προσπαθήσει να παίξει ποδόσφαιρο και κατάφερε να αιφνιδιάσει την ομάδα του Γκουαρντιόλα καθώς προηγήθηκε με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κράμαριτς στο 16ο λεπτό.

Δεδομένα η Σίτι θα πίεζε για να πετύχει γρήγορα την ισοφάριση, ωστόσο αυτή ήρθε μόνο χάρη σε ένα αριστοτεχνικά εκτελεσμένο φάουλ από τον 22χρονο Γερμανό Λιρόι Σανέ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν δεν το έβαλε κάτω και βγήκε μπροστά στην ύστατη προσπάθεια για την πρώτη της ποτέ νίκη στη διοργάνωση που θα μπορούσε να της δώσει και την τρίτη θέση στον όμιλο. Μοιραία αυτή η τακτική έφερε πολλά κενά στα μετόπισθεν και σε με μία αντεπίθεση ο Σανέ έκανε και το 2-1 χαρίζοντας τη νίκη στην αγγλική ομάδα. Η Σίτι είχε και δύο δοκάρια με τους Ζεσούς και Οταμέντι.