Προμηθέας-Λαύριο 90-88: Ματσάρα και στο τέλος... Λούντζης!

Προμηθέας-Λαύριο 90-88: Ματσάρα και στο τέλος... Λούντζης!basket1thanosΣάβ, 01/23/2021 - 19:05

Ο Μιχάλης Λούντζης «πλήγωσε» την πρώην του ομάδα, το Λαύριο, με νικητήριο σουτ στο φινάλε του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι «αυτοκτόνησαν», δεχόμενοι 10-0 σερί στο τελευταίο 1,5 λεπτό (από το 80-88)!

Η ομάδα του Σερέλη κυριάρχησε στα πρώτα 8 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου και έδειχνε έτοιμο να πανηγυρίσει την 9η σερί του νίκη. Είχε 6 διψήφιους (Ντέιβις-Ντιαλό-Κάρτερ-Μουράτος-Κόζι-Σάβατζ) και πλουραλισμό στην επίθεση αλλά πλήρωσε το μπλακ-άουτ

στο τέλος, με το τρικ του Γιατρά με το κοντό σχήμα να πιάνει.

MVP του Προμηθέα ο Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της επιστροφής των πατρινών στο τέλος (8 πόντους συνολικά). Ο Τζέριαν Γκραντ (26 πόντους) και ο Δημήτρης Αγραβάνης (15 πόντους, 8 ριμπάουντ) είχαν κάνει σπουδαία δουλειά νωρίτερα για να κρατήσουν την ομάδα του Γιατρά στην διεκδίκηση της νίκης.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του Λαυρίου (ρεκόρ 8-4), που σηματοδοτεί και το σπάσιμο του αήττητου σερί των 8 αγώνων. Ο Προμηθέας Πατρών έκανε την έβδομη νίκη του (ρεκόρ 7-4) και κοιτά με άλλον «αέρα» την συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 65-63, 90-88

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

ΕΛΛΑΔΑ - Basket League - ΜΠΑΣΚΕΤ Λαύριο - Μπάσκετ Προμηθέας Πάτρας - Μπάσκετ Off Off Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Λαύριο ΕΛΛΑΔΑ Το «τραίνο» του Λαυρίου έκανε στάση στην Πάτρα και ας είχε την 9η σερί νίκη στα χέρια του! Ο Μιχάλης Λούντζης μίλησε στο τέλος και έδωσε νίκη-ρεβάνς στον Προμηθέα Πατρών για την ήττα της Τετάρτης (20/01). Article publish on Σάβ, 01/23/2021 - 19:05 Article hide updated date On Article is longform Off