Προμηθέας-Χάποελ Τελ Αβίβ 83-100: Του στοίχισε η “καταστροφική” τρίτη περίοδος (hls)

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και βασιζόμενοι στην άμυνα τους που δε δέχθηκε εντός παιδιάς καλάθι για σχεδόν 6 λεπτά, προηγήθηκαν 10-2. Σιγά σιγά οι Ισραηλινοί ανακτούσαν επαφή με το σκορ για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 15-14.

Στο δεύτερο 10λεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν με το προβάδισμα να εναλάσσεται συνεχώς. Χαρακτηριστικό ότι το 32-37 του ημιχρόνου ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της Χάποελ στο ματς, με το επί μέρους 1-6 στα τελευταία 2 λεπτά του 20λέπτου.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η ομάδα του Χριστόπουλου έμεινε στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους

να τρέχουν σερί 18 αναπάντητων πόντων, πηγαίνοντας τη διαφορά στους 23, 32-55, μέσα σε μόλις 4.30′. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο 28ο λεπτό, +28 για την Χάποελ 40-68, για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο -20 για τους Πατρινούς, 53-73.

Το τελευταίο 10λεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις άμυνες να μην εμφανίζονται καν και τις 2 ομάδες να προσφέρουν θέαμα για το τελικό 83-100. Αυτή ήταν η 4η ήττα του Προμηθέα σε 9 παιχνίδια. Κάουαν, Γιανγκ, Τανούλης και Κουλμπόκα ήταν διψήφιοι, αλλά βρήκαν σκορ όταν όλα είχαν κριθεί.

Από την άλλη ο Μακ Ρέι έκανε τα πάντα με 26 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 32 στην αξιολόγηση.