Προμηθέας – Παναθηναϊκός 44-75: Ξέσπασε στην Πάτρα

Οι πράσινοι μπήκαν στο ματς σαν να είχαν κάτι να αποδείξουν (και είχαν, εδώ που τα λέμε) και πριν συμπληρωθούν 10 λεπτά αγώνα είχαν τελειώσει τον αγώνα, προηγούμενοι 25-8.

Οι παίκτες του Ράντονιτς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, η διαφορά έφτασε στους 26 πόντους (16-42), πριν οι Πατρινοί ευστοχήσουν σε κάποια μακρινά σουτ και κλείσουν το ημίχρονο στο -21, 25-46.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικής σημασίας, με τον καταπονημένο Μπέικον να παίζει λίγο (13:20) και να σκοράρει ακόμα λιγότερο (2/7 σουτ, 4π), αλλά τους Γιώργο Καλαϊτζάκη (16π, 4ρ), Γουίλιαμς (10π), Παπαγιάννη (10π,

6ρ) και Πονίτκα (9π, 7ρ, 7ας) να κάνουν και με το παραπάνω τη δουλειά.

Άξιο αναφοράς ήταν πως οι παίκτες του τριφυλλιού δεν χαλάρωσαν στην άμυνα ούτε στην τελευταία περίοδο, δεχόμενοι μόλις 4 πόντους και κρατώντας τον Προμηθέα μόλις στους 44. Από τους Πατρινούς επέπλευσε μόνο ο Κουλμπόκα με 16 πόντους.