Προμηθέας – ΑΕΚ 88-71: Σαφώς πιο έτοιμοι οι Πατρινοί

Την ευκαιρία να υπεραπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι θα έχει ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΚ και… εξαφανίστηκε από τον ορίζοντα της Ένωσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως η ομάδα του Δέδα είχε απαντήσεις με τον Χάρις και έμεινε σε απόσταση βολής στην ανάπαυλα (42-29).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετική υπόθεση. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν να “πυροβολούν” από το τρίποντο με τους Μάιλς, Ρογκαβόπουλου,

η ΑΕΚ δεν είχε επιθετικές απαντήσεις και η διαφορά πήρε -διαστάσεις, από το +14 (60-46) ως το +20 (68-48).

Η ΑΕΚ μείωσε προσωρινά, όμως το τελικό 88-71 αποτύπωσε την μεγάλη διαφορά στην απόδοση των δύο ομάδων.

Για τον Προμηθέα έκανε σπουδαία δουλειά στο σκοράρισμα η τετράδα Ρέι (19π), Ρογκαβόπουλου (16π), Χαντ (15π), Μάιλς (12π).

Gia thn AEK o Χάρις είχε 1 πόντους, ο Ανγκόλα 13 και ο Γέλοβατς 12.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71