Πρόκριση με ανατροπή για την Σερένα

Η Σερένα Γουΐλιαμς, αν και βρέθηκε να χάνει από την Άσλεϊ Μπάρτι, έκανε την ανατροπή και με σκορ 2-1 σετ πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Η Αυστραλή Μπάρτι, εκμεταλλεύτηκε το νωχελικό ξεκίνημα της Σερένα Γουΐλιαμς και κατέκτησε το πρώτο σετ του αγώνα με 6-3 κάνοντας δύσκολη την συνέχεια για την τρεις φορές νικήτρια του γαλλικού γκραν σλάμ. Όμως η Σερένα είναι πάντα η Σερένα και πέτυχε την ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισε κατακτώντας το δεύτερο σετ με 6-3 και πήρε την πρόκριση με την επικράτησή της 6-4 στο καθοριστικό τρίτο σετ. Επόμενη αντίπαλος της Σερένα Γουΐλιαμς στο Παρίσι θα είναι η Γερμανίδα Τζούλια Γκέργκες που νίκησε δύσκολα με 2-0 σετ (7-5 και 7-6) την Βελγίδα Άλισον Βαν Ούιτβανκ.