Πρέστον-Λίβερπουλ 0-2: Πρόκριση κάνοντας τα…βασικά

Στο πρώτο ημίχρονο η γηπεδούχος Πρέστον ήταν πολύ καλύτερη, καθώς η έλλειψη ομοιογένιας ήταν εμφανής στους “κόκκινους”, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μακ Αβόι να έχει δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τον Ποτς στο 25΄και τη διπλή ευκαρία στο 28΄, όταν ο Αδριάν απέτρεψε το γκολ με δύο συνεχόμενες επεμβάσεις σε σουτ των Μπαγκουάιρ και Λέντσον.

Σην επανάληψη η είσοδος του Φίλιπς αντί του αρνητικού Μάτιπ, βελτίωσε την εικόνα της Λίβερπουλ αμυντικά και στο 62ο λεπτό βρήκε το πολυπόθητο γκολ, όταν μετά από τη σέντρα του Γουίλιαμς ο Μιναμίνο με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 83΄ο Τσιμίκας που έπαιξε βασικός σε όλο το 90λεπτο, επιχείρησε μία σέντρα σουτ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και μετά την κόντρα στο σουτ του Γουίλιαμς, με θεαματικό τακουνάκι ο Ντιβόκ Οριγκί έγραψε το τελικό 0-2.