«Πράσινη» υπεροχή, κόκκινη «θλίψη» (video)

Η Σεντ Ετιέν με 2 γκολ του Καζρί, νίκησε 2-0 την Μονακό και βρίσκεται μόνη δεύτερη στην Γαλλία, στο ξεκίνημα της 8ης αγωνιστικής. Φάντασμα της περυσινής Μονακό η ομάδα του Ζαρντίμ, με μία μόνο νίκη στο πρωτάθλημα και αυτή στις 11 Αυγούστου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και ακούμπησαν το 1-0 με τον Καμπελά να σημαδεύει το δοκάρι στο 27’. 3 λεπτά αργότερα η Μονακό απείλησε, ο Σιλά
πέρασε και το Ρουφιέ αλλά το πλασέ του σταμάτησε στη γραμμή ο Περέν, με τον Γάλλο γκολκίπερ να έχει απάντηση στο σουτ του Φαλκάο μέσα από την περιοχή στο 37’. 4 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Καζρί με φανταστικό κοντρόλ και γυριστό σουτ, άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δυο μεγάλες φάσεις για την Μονακό, αλλά ούτε ο Φαλκάο ούτε οι Τραορέ, Σιντιμπέ σε διπλή προσπάθεια κατάφεραν να νικήσουν τον Ρουφιέ. Οπως γίνεται συνήθως η απάντηση ήρθε μεγκολ, ο Καζρί στο 54’ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αιφνιδίασε τον Μπενάλιο για το τελικό 2-0. Ο Φαλκάο σημάδεψε το δοκάρι στο 57’ και κάπου εκεί «σώθηκαν» τα κουράγια των Μονεγάσκων, οι οποίοι παραμένουν τρίτοι από το τέλος με μόλις 6 βαθμούς μετά από 8 αγώνες.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Σούμποτιτς, Περέν, Κολοτζέτζακ, Γκάμπριελ Σίλβα( 65’ Πανός), Σέλνες, Εμβιλά, Καμπελά, Σαλιμπούρ(83’ Μονέ-Πακέ), Καζρί(68’ Νορντέν), Ντιονί

ΜΟΝΑΚΟ: Μπενάλιο, Εντοράμ, Ράτζι, Σιντιμπέ, Γκλικ, Τραορέ(60’ Γκολόβιν), Μπαρέκα( 67’ Τσαντλί), Πελέ(79’ Χέντρικς), Ντιόπ, Φαλκάο, Σιλά