Πορτογαλία-Βοσνία 3-0: Με “τριάρα” έκανε το 3 στα 3 (hls)

Οι Πορτογάλοι από το ξεκίνημα είχαν την μπάλα όχι όμως και τον τρόπο να πατήσουν την περιοχή του Σέχιτς. Στο 22′ ο Μπάρισιτς με σέντρα σουτ λίγο έλειψε να νικήσει τον Κόστα και 1 λεπτό αργότερα ο Ρονάλντο στην 199η συμμετοχή του βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Στο 29′ ο Τζέκο από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε άουτ και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μπερνάντο Σίλβα άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Ο Φέρναντες του

πέρασε κα΄θετα την μπάλα και αυτός με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι Βόσνιοι ήταν ανήμποροι να απειλήσουν με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται το σκορ. Στο 77′ ο Φερνάντες με κεφαλιά έγραψε το 2-0 καθαρίζοντας το ματς και με υπέροχο δεξί ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις σφράγισε το τρίποντο για την ομάδα του Μαρτίνες.

Η Πορτογαλία βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 9 βαθμούς έχοντας 13-0 τέρματα μετά από 3 αναμετρήσεις.