Πόρτο - Γιουβέντους 2-1: Ζωντανή λόγω Κιέζα (hls)

Πόρτο - Γιουβέντους 2-1: Ζωντανή λόγω Κιέζα (hls)evlachosΤετ, 02/17/2021 - 23:55

Η Γηραιά Κυρία υπέκυψε στην φρεσκάδα, την ενέργεια και την ετοιμότητα των Δράκων της Πόρτο.

Η Πόρτο σκόραρε στην εκκίνηση και των δύο ημιχρόνων. Στα 63" του πρώτου ημιχρόνου με τον Ταρέμι για το 1-0 και στα 19" του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μαρεγκά.

Αδιανόητη χαλαρότητα και κακή προετοιμασία της ομάδας ψυχολογικά πριν βγει στον αγωνιστικό χώρο η οποία στόιχισε και βοήθησε την Πόρτο να εφαρμόσει ακόμη καλύτερα το αμυντικό της πλάνο.

Η Γιουβέντους δεν απείλησε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε την πρώτη τελική προσπάθειά του στο 52ο λεπτό και αυτή ήταν κάκιστη.

Με τρομερή ενέργεια και πάθος οι γηπεδούχοι έπεφταν πρώτοι σε όλες τις μπάλες και κέρδιζαν τις περισσότερες μονομαχίες. Είχαν και δύο εξαιρετικές ευκαιρίες με τους Ολιβέιρα και Κορόνα αλλά ο Σέζνι κράτησε το 2-0.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μόλις με την τρίτη της τελική προσπάθεια εντός εστίας, με τον μαχητή Κιέζα η Γιουβέντους μείωσε στο τελικό 2-1 και φυσικά διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση με το τελικό 2-1.

Πόρτο (4/4/2) : Μαρτσεζίν - Μαναφά, Μπεμπά, Πέπε, Ζαϊντού - Κορόνα (90+ Λουμ), Ουρίμπε, Σέρζιο Ολιβέιρα (90+ Κονσεϊσάο), Οτάβιο (57' Λουίς Ντίαζ) - Μαρεγκά (66' Γκρούγιτς), Ταρέμι

Γιουβέντους (4/4/2) : Σεζνι - Ντανίλο, Ντε Λίχτ, Κιελίνι (35' Ντεμιράλ), Σάντρο - Κιέζα, Ραμπιό, Μπεντανκούρ, ΜακΚένι (63' Μοράτα) - Κουλουσέβσκι (76' Ράμζεϊ), Κριστιάνο Ρονάλντο

* Το γκολ του Ταρέμι ήταν το πιο γρήγορο στην νοκ-άουτ φάση του Champions League από τον Απρίλη του 2013 όταν ο Ντάβιντ Άλαμπα είχε σκοράρει για την Μπάγερν Μονάχου και πάλι απέναντι στην Γιουβέντους στα 24"..

* O Ταρέμι έγινε ο 5ος Ιρανός που σκοράρει στο Champions League μετά τους Άλι Νταΐ, Σερντάρ Αζμούν, Μέχντι Μαχνταβίκια και Άλι Καρίμι

* To γκολ του Μαρεγκά στα 19" του δευτέρου ημιχρόνου είναι το πιο γρήγορο που έχει δεχτεί η Γιουβέντους στην ιστορία της στην διοργάνωση στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο

* O Κιέζα είναι ο πρώτος παίκτης της Γιουβέντους - εκτός του Κριστιάνο Ρονάλντο - ο οποίος σκοράρει στην νοκ-άουτ φάση του Champions League μετά τον Μπλες Ματουιντί τον Απρίλιο του 2018.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - UEFA Champions League - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Porto - Ποδόσφαιρο Juventus - Ποδόσφαιρο Off Off evlachos Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ FC Porto ΔΙΕΘΝΕΙΣ H Γιουβέντους μπήκε κοιμισμένη και στα δύο ημίχρονα στο Ντραγκάο και βρέθηκε να χάνει 2-0. Το γκολ Κιέζα στο 83ο λεπτό κράτησε ζωντανή την Γιουβέντους στην πρόκριση με το τελικό 2-1. Article publish on Τετ, 02/17/2021 - 23:55 Article hide updated date Off Article is longform Off