Πλησιάζει την κορυφή η Ρεάλ...

Η Ρεάλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Θέλτα (4-2) και πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς την Μπαρτσελόνα, αν και τις δύο ομάδες χωρίζουν πέντε θέσεις! Η “βασίλισσα” με το τρίποντο έφτασε τους 20 βαθμούς, αλλά είναι στην θέση θέση, βλέποντας από πάνω της την Εσπανιόλ, την Αλαβές, την Ατλέτικο και τη Σεβίλλη.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 23' με τον Μπενζεμά, ενώ το 0-2 ήρθε από τον Καμπράλ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του. Ο Μάγιο μείωσε στο 51 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ωστόσο ο Ράμος με πέναλτι στο 83' φρόντισε να βάλει τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για το θετικό αποτέλεσμα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ. Αρχικά στο 90' ο Θεμπάγιος έκανε το 1-4 και τρία λεπτά αργότερα ο Μέντες διαμόρφωσε το τελικό 2-4.