Πλησίασε την κορυφή ο Άγιαξ (video)

Ο Άγιαξ μ’ ένα γκολ του Γιαν Κλαας Χούντελαρ στο 54ο λεπτό επικράτησε της Τσβόλε στο Μακ Παρκ με 1-0 και μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.

Ο «Αίαντας» είχε ευκαιρίες και γι’ αλλα γκολ ενώ είχε και τρία δοκάρια. Το πρώτο από σουτ του Φαν ντε Μπεκ στο 49’ και δύο ακόμη από το νεαρό Ζουστίν Κλάιφερτ στο 60’ και το 63’.

Ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους φιλοξενούμενους που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για γκολ με κορυφαία εκείνη του 85ου λεπτού όταν ο Χούντελαρ μπροστά από την εστιά και με απενεργοποιημένο τον τερματοφύλακα της Τσβόλε σημάδεψε τον κεντρικό αμυντικό Σάντλερ.

Η Τσβόλε γνώρισε την 4η ήττα της στα πέντε τελευταία ματς κι έμεινε στους 39 βαθμούς και την 6η θέση του πίνακα.