Πήραν προβάδισμα οι 76ερς (photo)

Οι Φιλαδέλφεια 76ερς νίκησαν 116-95 τους Τορόντο Ράπτορς και έκαναν το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Τζόελ Έμπιντ, ο οποίος σημείωσε double double με 33 πόντους και δέκα ριμπάουντ, σε 28,09 λεπτά συμμετοχής. Στους 22 πόντους σταμάτησε ο Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος είχε εννέα ριμπάουντ και εννέα ασίστ. Στους 15 πόντους ο Τζέι Τζέι Ρέντικ, ενώ στους 13 σταμάτησε ο Τομπάιας
Χάρις.

Από την άλλη πλευρά, ο Κάουι Λέοναρντ σημείωσε 33 πόντους, σε 36,41 λεπτά συμμετοχής και ο Πασκάλ Σιάκαμ πρόσθεσε άλλους 20 για τους Καναδους. Στους 13 πόντους ο Ντάνι Γκριν, ο οποίος ήταν και ο τελευταίος με διψήφιο αριθμό πόντων για τους φιλοξενούμενους στο συγκεκριμένο ματς. Από επτά πόντους είχαν οι Μαρκ Γκασόλ και Κάιλι Λόουρι.

Οι πόντοι:

76ερς: Μπάτλερ 22, Χάρις 13, Έμπιντ 33, Ρέντικ 15, Σίμονς 10, Ένις 10, Μονρό 4, Σκοτ 5, Τζόνσον 4

Ράπτορς: Λέοναρντ 33, Σιάκαμ 20, Γκασόλ 7, Γκριν 13, Λόουρι 7, Ιμπάκα 4, Βαν Βλέτ 1, Μικς 4, Πάουλ 6