Περιστέρι-ΠΑΟΚ 68-67: Νίκη στο «φώτο-φίνις» με δυο βολές του Μωραϊτη

Το Περιστέρι ανέτρεψε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ με έξι πόντους, στα τρία τελευταία λεπτά του αγώνα και με μία εύστοχη βολή του Δημήτρη Μωραϊτη στο ένα δευτερόλεπτο πριν από την λήξη, έφτασε στην όγδοη νίκη του (68-67) και άφησε…αντίκρυσμα τους 42 πόντους που σημείωσαν συνολικά, οι Τζόουνς, Λοβ και Γκρίν. Οι γηπεδούχοι “έκλεψαν” την νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, γιατί δέχτηκαν 20 πόντους, σκόραραν 11,

αλλά στις ειδικές καταστάσεις των τελευταίων λεπτών, ο Μωρατης έδωσε ρεσιτάλ. Έδωσε ασίστ στον Γκρέι που μείωσε σε 63-65 στα 2′ 22”, ισοφάρισε σε 65-65 με δυο βολε΄ς στο 1’33”, ισοφάρισε εκ νέου σε 67-67 το καλάθι του Γκρίν, στο ένα λεπτό πρίν από την λήξη και κερδίζοντας το φάουλ στο ένα δευτερόλεπτο, χρειάστηκε να ευστοχήσει μόνο στην δεύτερη βολή για το τελικό 68-67. Είχε προηγηθεί άστοχο 3ποντο του Γκρίν στα 39”.

Δεκάλεπτα: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67