Πέρασε με Οιβάνεν από την Κηφισιά ο Ολυμπιακός

Με καλύτερο παίκτη του τον Οιβάνεν ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από το Ζηρίνειο και μάλιστα νικώντας με 3-1 σετ (25-18, 22-25, 25-21, 27-25) την Κηφισιά σημειώνοντας την 19η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα.

Ο Ολυμπιακός
μπορεί να μην είχε την ποιότητα άλλων αγώνων αλλά είχε πολλές επιθετικές λύσεις, αποτελεσματικό μπλοκ με τον Μπέμε και τον Πετρέα να κάνουν καλή εμφάνιση. Η Κηφισιά προηγήθηκε 24-22 στο 4ο σετ αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με λάθος του Σονάρι και πόντο του Ράουβερντινκ και πήρε το σετ με δύο μπλοκ από τον Μπέμε και τον Ζουπανη πάνω στον Χαντ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στους 55 βαθμούς και θέλει τρία ακόμα τρίποντα στα ματς που απομένουν για να σημειώσει νέο ρεκόρ πόντων στην κανονική περίοδο και φυσικά να διατηρηθεί αήττητος. Αντίθετα η Κηφισιά έμεινε στους 27 βαθμούς όπου υπάρχει πλέον τετραπλή ισοβαθμία και με Νίκη Αιγινίου, Ηρακλή Χαλκίδας και Παμβοχαϊκό. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 9 άσσοι, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1/1, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 29 (28/55, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 3 (3/5 επ.), Βότσικ 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ., 9 αρ.), Σονάρι 8 (3/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Νικ.Εφραιμίδης 8 (6/13, 2 άσσοι, 70% υπ., 20% αρ.) / Κάπελας λ. - (45% υπ., 14% αρ.), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Πολυχρονόπουλος λ. - (75% υπ., 58% αρ.), Μανίκας, Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 20 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 9 (5/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 12 (6/10, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ντρίζγκα 5 (1/2 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Αλεξίεφ 12 (10/21, 2 μπλοκ), Ράουβερντινκ 12 (8/21, 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 63% υπ., 21% αρ.), Ζουπάνης 4 (3/3, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Στιβαχτής, Τσέλιος, Δαρίδης (λ).