Πέρασε με Λαρεντζάκη από το Βέλγιο η ΑΕΚ! (video)

Την έκτη νίκη της σε επτά ματς πανηγύρισε η ΑΕΚμε το 71-64 επί της Aντβέρπ για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League στη Lotto Arena. Δεύτερη ήττα για την Αντβέρπ. Εκπληκτικό ματς ο Λαρεντζάκης στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Συμμετείχε κανονικά στην πρωινή προπόνηση και στο ματς ο Ρατάν-Μέις και ο Σάκοτα, παραμένουν εκτός δράσης ο Ξανθόπουλος και ο Καββαδάς για την ομάδα του Μπάνκι.

Στην πρώτη περίοδο, το 13-6 έγινε 13-13, με την ΑΕΚ να βελτιώνει την κακή περιφερειακή άμυνα της εκκίνησης και να προηγείται 20-18 με 4 σερί πόντους του Σάκοτα. Με 6 πόντους του Σάντερς, πρώτο δεκάλεπτο 24-20 για τους Βέλγους. 7/11 δίποντα η ΑΕΚ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ έχανε και πάλι με έξι πόντους (26-20). 6'56'' για το τέλος του ημιχρόνου αποχώρησε ο Μέις στον πάγκο. Η διαφορά ανέβηκε στους δέκα πόντους 38-28 για τη βελγική ομάδα, με την ΑΕΚ να κλείνει το πρώτο μέρος με 10/22 δίποντα, μόλις 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο και την Αντβέρπ να έχει 12 πόντους από λάθη αντιπάλου. Ημίχρονο 38-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 48-38, αντέδρασε και αμυντικά με μόλις 11 πόντους παθητικό, αλλά και επιθετικά (έβαλε 23) και με καλάθι του Μωραΐτη πέρασε μπροστά με 51-49 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά 55-51 με σκόρερ τον Σάκοτα και κράτησε διαφορά μέχρι το 57-56. Με τρίποντο του Λαρεντζάκη το σκορ έγινε 61-58 και με δικούς του πόντους το 63-62 έγινε 68-62 για να κλειδώσει την νίκη η ΑΕΚ, με ηγέτη τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Τελικό σκορ 71-64.