Πέρασε κι από τη Νέα Σμύρνη

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νέας Σμύρνης όπου τελικώς επικράτησε του μαχητικού Πανιωνίου 73-69 (Χρυσικόπουλος 15π. – Μπέρι 25π.). Για να τα καταφέρει χρειάστηκε την καταλυτική συνδρομή του Γκος, που επιστρατεύτηκε αν και δεν είχε προπονηθεί τις τελευταίες ημέρες. Ο 35χρονος Αμερικανός με διαδοχικά τρίποντα κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στην τελευταία και πλέον κρίσιμη περίοδο σημειώνοντας μια σημαντική νίκη. Για τους Νεοσμυρνιώτες, καίριο πλήγμα αποτέλεσε η απώλεια του Παπαντωνίου στο ξεκίνημα της αναμέτρησης,
όταν πάτησε πάνω στο πόδι του Χάτσερ κι αποχώρησε με διάστρεμμα, ενώ είχαν τον Μπέρι ν’ αγωνίζεται με τέσσερα φάουλ από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Κακό ξεκίνημα, κακές επιλογές

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πολύ άσχημα τον αγώνα ποντάροντας σε λάθος επιλογές. Ο μεν Πανιώνιος με τον Ντόρσεϊ βασικό έδωσε τα σουτ στην περιφέρεια αλλά δεν το πλήρωσε λόγω της αστοχίας των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου. Την ίδια στιγμή που η επιλογή του τεχνικού του «Δικεφάλου» να παίξει με τον Χρυσικόπουλο του έδωσε σημαντικά λιγότερα από αυτά που περίμενε. Ναι, μεν η ομάδα του πήρε προβάδισμα στο σκορ αλλά δεν κατάφερε ποτέ ν’ απομακρυνθεί. Το άναρχο παιχνίδι των δυο ομάδων τις υποχρέωσε να συμπορεύονται στο σκορ όχι μόνον στην πρώτη περίοδο αλλά γενικότερα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Τα κακά μαντάτα για το Νίκο Οικονόμου ήταν η ... ανετοιμότητα του Ντόρσεϊ και ο τραυματισμός του Παπαντωνίου, εξέλιξη που έφερε τον Δίπλαρο σε ρόλο πρωταγωνιστή. Ταυτόχρονα ο Τέιλορ πήρε τη θέση του συμπατριώτη του στη ρακέτα δίνοντας σαφώς περισσότερα πράγματα. Με τον Μπέρι μοναδική σταθερή απειλή για το αντίπαλο καλάθι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 13-17.

Το προσπέρασμα δεν κράτησε πολύ

Με τον ΠΑΟΚ να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του στην περιφέρεια αλλά να εισπράττει ουσία μόνον από τον Τέπιτς, έχασε τη συγκέντρωσή του, μαζί και το προβάδισμα λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Με σημαντικό πλεονέκτημα τον έλεγχο των ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Χάρις, 21-20. Με την είσοδο του Όστιν, ο Πανιώνιος ξέφυγε 26-22 αλλά ως εκεί. Ο Χρυσικόπουλος επανενεργοποιήθηκε, στο παρκέ πέρασε ο Γκος και ο «Δικέφαλος» βελτιώνοντας την άμυνά του κατάφερε να ισορροπήσει εκ νέου τον αγώνα. Σημαντικό στοιχείο στη συγκεκριμένη εξέλιξη η παρουσία του Μορέιρα σε άμυνα κι επίθεση. Όντας ψύχραιμος και πιο προσεκτικός ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος 35-40.

Το ρίσκο κι η δικαίωση

Ο τεχνικός του Πανιωνίου είχε τον Μπέρι με τέσσερα φάουλ αλλά γνώριζε πως δίχως αυτόν επιθετικά τα πράγματα για την ομάδα του θα ήταν πολύ δύσκολα. Συνειδητά λοιπόν πήρε το ρίσκο να τον αφήσει στο παρκέ και δικαιώθηκε. Με έξι πόντους του Αμερικανού, οι Νεοσμυρνιώτες προσπέρασαν εκ νέου 41-40, ενώ ταυτόχρονα ο ίδιος παίκτης φόρτωνε με φάουλ τους αντιπάλους του. Στο σημείο εκείνο ο Μορέιρα με κάρφωμα έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στους συμπαίκτες του κι εκείνοι τον ακολούθησαν. Με σερί 0-9, ο «Δικέφαλος» ξέφυγε 41-49 στα μισά της περιόδου. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι, αργά αλλά σταθερά ροκάνισαν τη διαφορά για να έρθει ένα τρίποντο του Χάτσερ και να κλείσει το δεκάλεπτο 48-54.

Οι λεπτομέρειες κι ο Γκος έκαναν τη διαφορά

Με δυο γρήγορα καλάθια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε απόσταση αναπνοής, 52-54. Και πάλι όμως, Χρυσικόπουλος και Τέπιτς απάντησαν για το 52-59. Νέα πνοή έδωσε ο Όστιν, αφού ο ΠΑΟΚ αιμμοραγούσε στα ριμπάουν δίνοντας επιπλέον ευκαιρίες στον αντίπαλό του. Ο ίδιος Αμερικανός, στο δεύτερο – μόλις – παιχνίδι του με τον Πανιώνιο ήταν αυτός που με τρίποντο έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής, ήτοι 60-63 αλλά εκεί μίλησε η ποιότητα του Γκος. Με διαδοχικά τρίποντα, όχι μόνον κράτησε την ομάδα του μπροστά αλλά το κυριότερο τόνωσε την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση των συμπαικτών του. Εντούτοις, η ομάδα του Νίκου Οικονόμου είχε και πάλι την ευκαιρία της, καθώς οι αντίπαλοί τους έδειξαν ... αυτοκτονικές τάσεις. Ένα ανεξήγητο αντιαθλητικό φάουλ του Τζόουνς και μια τεχνική ποινή που δέχτηκε ο πάγκος έφεραν το ματς στο καλάθι, 69-71. Εκεί όμως ο Μπέρι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να γυρίσει το ματς αφού το τρίποντο που επιχείρησε δεν έφτασε ποτέ στο καλάθι, προδίδοντας και την κόπωσή του.

ΔιαιτητέςΑναστόπουλος, Τσαρούχα, Καρδάρης

Οι περίοδοι: 13-17, 22-23, 13-14, 21-19Πανιώνιος (Ν. Οικονόμου): Παπαντωνίου, Ντόρσεϊ 1, Μπέρι 25(1), Χάρις 7(1), Σίνγκλερ 4, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος 7, Καμπερίδης 2, Τέιλορ 9, Όστιν 14(1).

Π.Α.Ο.Κ. (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15(1), Κόνιαρης 8(2), Τέπιτς 8(2), Τζόουνς 7(1), Μορέιρα 6, Ζάρας, Αθηναίου, Γκάρετ 7, Χάτσερ 11(1), Γκος 11(3).