Πέρασε η Πάρμα από τη Γένοβα (video)

Η Πάρμα ξεπέρασε το σοκ μετά το γκολ που δέχτηκε στο 6ο λεπτό και μέσα σε 15 λεπτά έκανε την ολική ανατροπή. Δεύτερο διπλό της Πάρμα στη σεζόν, πρώτη απώλεια της Τζένοα στην έδρα της, ισοφάρισε το ρεκόρ του Βιέρι ο Πιάτεκ.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Πολωνός επιθετικός άνοιξε το σκορ για την Τζένοα και έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Κριστιάν Βιέρι που είχε
σκοράρει στα πρώτα 7 ματς του πρωταθλήματος τη σεζόν 2003-04 με τη φανέλα της Ίντερ.

Η απάντηση ήρθε στο 16΄ με ένα πρώην πάικτη της Τζένοα τον Ριγκόνι να ισοφαρίζει αλλά να μην πανηγυρίζει το γκολ...Ο Σιλιγκάρντι λίγο αργότερα έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ο Τσεράβολο διαμόρφωσε το τελικό 1-3 από το πρώτο ημίχρονο.

Η Τζένοα έιχε δοκάρι με τον Πιάτεκ να ξαναμπει στο ματς και αρκετά σουτ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου που δεν απείλησαν όμως τον Σέπε που όποτε χρειάστηκε έκανε την δουλειά του.