Πέρασε από το Ταλίν η Γερμανία (video)

Στην «Λε Κοκ Αρίνα» του Ταλίν για τον 3ο Όμιλο των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2020 η Γερμανία επικράτησε της Εσθονίας με 3-0.

Αν και με δέκα παίκτες τα «πάντσερ» καθάρισαν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο κι ανέβηκαν στην κορυφή του Ομίλου μαζί με την Ολλανδία.

Η Γερμανία απείλησε στο 13’ αλλά το σουτ του Γκιουντοκάν έφυγε άουτ.

Στο 17’ όμως έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Εμρέ Τσαν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα ως τελευταίος παίκτης.
Έτσι έγινε ο πρώτος παίκτης της «Νάσιοναλ Μάντσαφτ» που αποβάλλεται τόσο νωρίς.

Στο 40’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Ρόϊς σε εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 52’ η Γερμανία έκανε το 0-1 όταν μετά από την πάσα του Χάβερτζ, ο Γκιουντοκάν με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μόλις 5’ λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματα της όταν ο Γκιουντογκάν σούταρε η μπάλα βρήκε τον Μετς άλλαξε καθοριστικά πορεία (αυτογκόλ) και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 71’ ο Βέρνερ που πέντε λεπτά νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή έκανε το 0-3 με τον Γκιουντογκάν να δίνει την ασίστ.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Λέπμετς, Καμς, Πικ, Αντόνοφ, Λίβακ (77’ Ογιαμάα), Βασίλιεφ (61’ Κάϊτ), Σαπίνεν (56’ Ζενζόφ), Ταμ, Μετς, Αινσάλου, Μπαράνοφ.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόϊερ, Κίμιχ, Χάβερτζ, Μπραντ (86’ Αμίρι), Ρόϊς (77’ Σερντάρ), Κλόστερμαν, Σούλε, Χάλστενμπεργκ, Βάλτσμιντ (66’ Βέρνερ), Γκιουντογκάν, Εμρέ Τσαν.