Πέρασε από τη Σύρο ο ΠΑΟ

Ο καλύτερος Παναθηναϊκός επέβαλε το νόμο του και στη Σύρο. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-0 σετ (25-22, 25-23, 25-22) του Φοίνικα και δύο αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου εξασφάλισαν την Τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και στα τρία σετ
κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο στο σκορ και με λιγότερα λάθη στην τελική προσπάθεια να επικρατήσει του Φοίνικα ο οποίος έκλεισε τον αγώνα χωρίς τον Εβάντρο. Ο Βραζιλιάνος αποβλήθηκε στο 14-11 του 3ου σετ μετά από διαμαρτυρία του προς τον διαιτητή Αλέξανδρο Μυλωνάκη. Είχε προηγηθεί σερβίς του όπου οι γηπεδούχοι ζήτησαν άσσο μετά και από υπόδειξη του επόπτη για «μέσα» αλλά ο Μυλωνάκης πήρε πάνω του τη φάση και έδωσε «άουτ». Ο Βραζιλιάνος διαμαρτυρήθηκε, χτύπησε την σκάλα του πρώτου ρέφερι και αποβλήθηκε από τον αγώνα προκαλώντας αντιδράσεις στους γηπεδούχους.

Αυτή είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στη Σύρο από τις 30 Ιανουαρίου 2010 και η πρώτη νίκη με 3-0 σετ στο νησί από τότε που ο Φοίνικας ανέβηκε στην Volley League. Επίσης είναι η πρώτη νίκη του φιλοξενούμενου μετά από 13 νίκες του γηπεδούχου στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Oι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 8 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (4/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 10 (10/14, 64%υπ., 36%αρ.), Λέσκοφ, Βουλκίδης 11 (4/8επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Καϊσλασάλο 7 (5/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 7 (6/12επ., 1 άσσος, 62%υπ., 19%αρ) / Βελούδης (λ. - 53%, 33%αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ. - 33%υπ., 11%αρ), Αδάμ 1 (1/2επ.), Μήλης 4 (3/5, 1 άσσο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (13/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χαρ. 5 (4/12, 1 μπλοκ, 41%υπ., 7%αρ), Πανταλέων 8 (5/6, 3 μπλοκ), Ράπτης 7 (4/10, 3 μπλοκ, 40%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 7 (6/11, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 64%υπ., 21%αρ.), Γαλλιώτος.