Πέρασαν από το Χιούστον οι πρωταθλητές (photo)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν 106-104 τους Χιούστον Ρόκετς και έφτασαν τις 46 νίκες στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ. Οι “πολεμιστές” αγωνίστηκαν στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ και είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Κλέι Τόμπσον, ο οποίος σημείωσε 30 πόντους και μάζεψε έξι ριμπάουντ, σε 35,44 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Αμερικανός παίκτης είχε 5/10 σουτ τριών πόντων. Ο Ντε Μάρκους Κάζινς σημείωσε 27 πόντους και μάζεψε οκτώ ριμπάουντ, ενώ ο Στεφ Κάρι σημείωσε 24 πόντους. Οι τρεις παίκτες των πρωταθλητών ήταν
οι μόνοι με διψήφιο αριθμό πόντων στη συγκεκριμένη αναμέτρηση για την ομάδα τους.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε double double με 29 πόντους και δέκα ασίστ, σε 37,24 λεπτά συμμετοχής. Double double και για τον Κλιντ Κάπελα με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Πολ σταμάτησε στους 24 πόντους στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Στους 17 πόντους ο Έρικ Γκόρντον για τους γηπεδούχους.

Αυτή ήταν η 46η εφετινή νίκη των “πολεμιστών” σε σύνολο 67 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο (46-21). Από την άλλη πλευρά, οι “ρουκέτες” γνώρισαν την 26η εφετινή τους ήττα, σε σύνολο 68 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο (42-26).

Οι πόντοι:

Ρόκετς: Γκόρντον 17, Τάκερ 3, Κάπελα 13, Χάρντεν 29, Πολ 24, Ρίβερς 2, Φαρίντ 3, Γκριν 9, Σάμπερτ 4

Ουόριορς: Ιγκουοντάλα 3, Γκριν 2, Κάζιντς 27, Τόμπσον 30, Κάρι 24, Λούνεϊ 6, Μακ Κίνι 5, Λίβινγκστον 2, Κουκ 7