Παρτιζάν-Μονακό 100-80: Ξέσπασε στο τέλος και την έβγαλε νοκ άουτ! (hls)

Χέρι χέρι πήγαιναν Παρτιζάν και Μονακό το βράδυ της Πέμπτης (5/1) στο Βελιγράδι, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Μέχρι που ξέσπασαν οι Σέρβοι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και πέταξαν τους πρωτοπόρους στη βαθμολογία της διοργάνωσης Μονεγάσκους στο καναβάτσο με… συνοπτικές διαδικασίες, φτάνοντας στη νίκη με το εντυπωσιακό 100-80!

Η Μονακό μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και γρήγορα προηγήθηκε 5-9, με τον Τζέιμς να βρίσκει εύκολα το δρόμο στο καλάθι των Σέρβων. Γρήγορα, όμως, οι “ασπρόμαυροι” συνήλθαν

και με σερί 14-0, έκαναν το 19-9, ενώ στο 8′ βρέθηκαν μπροστά με +11 (22-11). Μπροστάρης ο Μάνταρ, ο οποίος έφτασε σε αυτό το διάστημα στους 8 πόντους. Τελικώς, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 26-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μονακό γρήγορα μείωσε τη διαφορά το καλάθι (28-26 στο 13′). Οι Οκόμπο και Χολ έδωσαν δύναμη στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι, μάλιστα, στα μέσα της περιόδου αυτής πέρασαν μπροστά (40-41). Οι Πάντερ και Λεσόρτ, όμως, είχαν απαντήσεις και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και πάλι πάνω στο σκορ στο κλείσιμο του δεκαλέπτου, έστω και με ένα πόντο υπέρ τους (48-47).

Το ίδιο σκηνικό στήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν… αντάμα στο σκορ. το 27′ η Παρτιζάν ήταν πάνω με τέσσερις πόντους διαφορά (63-59), όμως, το φινάλε της περιόδου βρήκε τους δύο αντιπάλους σχεδόν στα ίσα. Το ταμπλό έδειξε 69-68 και όλα έδειχναν ότι η τέταρτη περίοδος θα ήταν θρίλερ.

Κάθε άλλο, όμως, παρά έτσι ήταν τελικώς! Οι Λεντέι και Λεσόρτ ώθησαν την Παρτιζάν σε ένα σερί 10-0, οι οπαδοί της ομάδας μπήκαν για τα καλά στην εξίσωση, και οι “ασπρόμαυροι” θριάμβευσαν. Η Μονακό έχασε την επαφή με το αντίπαλο καλάθι, οι γηπεδούχοι φόρτωναν το καλάθι των Μονεγάσκων, το τρίποντο του Παπαπέτρου στα 2′:44” πριν το τέλος έκανε το 90-75 και κάπου εκεί η τελετή έλαβε τέλος! Στο διάστημα που απέμεινε δεν άλλαξε κάτι θεαματικά και η Παρτιζάν πανηγύρισε τη νίκη επί των Γάλλων με σκορ 100-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-47, 69-68, 100-80