Παραμονή με πεντάρα η Τοντέλα (video)

Πανηγυρικά ανανέωσε την παρουσία της στην πρώτη κατηγορία του πορτογαλικού ποδοσφαίρου η Τοντέλα, παίρνοντας τεράστια νίκη με 5-2 επί της Τσάβες.

Με τον νικητή να κέρδιζε την παραμονή του στην κατηγορία και τον ηττημένο να αποχαιρετούσε, η Τοντέλα μπήκε... "αγριεμένη" στο ματς και στο 28' προηγούταν με 4-0 (Ικάρο 4', Πέδρο 8', Μουρίγιο 16', Ντελγάδο 28'), ωστόσο η Τσάβες πρόλαβε και μέχρι το ημίχρονο είχε μειώσει σε 4-2, μετά τα τέρματα των Πλάτινι (38') και Μάρας (45').

Το δεύτερο μέρος κινήθηκε σε πολύ πιο συντηρητικούς ρυθμούς από άποψη γκολ, με τον Μουρίγιο να κλειδώνει τη νίκη-παραμονή γράφοντας το 5-2 στο 77ο λεπτό. Η Τοντέλα ολοκλήρωσε έτσι το πρωτάθλημα με 35 στη 15η θέση, με την Τσάβες να παίρνει το δρόμο του υποβιβασμού με 32 όντας 16η.