ΠΑΟΚ: Πέρσι τέτοιον καιρό …

Με την εκτός έδρας νίκη στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ, ο ΠΑΟΚ «έκλεισε» ιδανικά τον πρώτο κύκλο αγώνων της νέας σεζόν με τον πλέον ιδανικό τρόπο καθώς βρίσκεται επικεφαλής στο πρωτάθλημα ενώ καταλαμβάνει και τη 2η θέση στη φάση των ομίλων του Conference League.

Κάτι που δίνει την ευκαιρία και για μια σύντομη αναδρομή

στα αντίστοιχα δρώμενα του «Δικεφάλου» την περσινή περίοδο. Διαφορετικά δεδομένα, διαφορετικές συνθήκες αλλά δεν παύουν να δίνουν ένα στίγμα για την εν γένει κατάσταση.

Πέρσι, ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε τη σεζόν με τον Αμπέλ Φερέιρα στην τεχνική του ηγεσία. Πέρασε δύο προκριματικούς γύρους στο Champions League κι αποκλείστηκε στα Play Offs από τη ρωσική Κράσνονταρ με δύο ήττες μεν στις λεπτομέρειες δε. Επίσης, στις πέντε πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, με τρεις αγώνες εντός έδρας κι ένα ντέρμπι εκτός, είχε απολογισμό δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες (γκολ 13-8).

Πέρσι

ΠΗΓΗ: In Time Sports

Champions League 3ος προκριματικός γύρος (25/08/2020)

ΠΑΟΚ-Μπεσίκτας 3-1

Champions League 2ος προκριματικός γύρος (15/09/2020)

5η αγωνιστική (18/10/2020) ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1

Φέτος, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να παραλαμβάνει τη σκυτάλη από τον Πάμπλο Γκαρσία, προκρίθηκε στους ομίλους του νεόδμητου Conference League, όπου ήδη έχει μια νίκη και μια ισοπαλία με συνέπεια να βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου ενώ στο πρωτάθλημα παρότι ξεκίνησε με το … αριστερό, εν συνεχεία μέτρησε σερί τεσσάρων νικών με συνέπεια να φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας (γκολ 14-6) με συγκάτοικο τον Βόλο, τον οποίο κι υποδέχεται την προσεχή Κυριακή στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.