Πάντερμπορν-Χέρτα 2-3: Ματσάρα και ανατροπή σε έξι λεπτά!

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκης της επί της Πάντερμπορν σημείωσε η Χέρτα Βερολίνου, η οποία έχανε 2-1 μέχρι το 84′, όμως με δύο γκολ μέχρι το 90′ κατάφερε να πάρει το “τρίποντο” επικρατώντας με 3-2 για την 28η αγωνιστική της 2. Bundesliga.

Ο Ομπερμάιρ στο 16′ με απευθείας φάουλ έκανε το 1-0, για να απαντήσει ο Μπαρκόκ ένα λεπτό μετά για την Χέρτα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, είχαν δύο δοκάρια, αλλά γκολ

δεν βρήκαν. Το προβάδισμα για την Πάντερμπορν ήρθε στο στο 60′ με την κεφαλιά του Μουσλίου.

Στη συνέχεια, ο Παλ Ντάρνταϊ ρίσκαρε, έπαιξε φουλ επίθεση στα τελευταία λεπτά και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν σημαντικά για την ανατροπή. Στο 84′ ο Τζόνζο Κένι έκανε το γύρισμα για να σκοράρει ο Χουσεϊν από το ύψος του πέναλτι και στο 90′ από εξαιρετική ενέργεια του Μάσα, ο Ταμπάκοβιτς σκόραρε σε κενή εστία για 18η φορά στο πρωτάθλημα και χάρισε τη νίκη στην Χέρτα.

Με τη νίκη αυτή η Χέρτα έφτασε τους 41 βαθμούς και διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες για να διεκδικήσει μέσω μπαράζ την άνοδο, ενώ η Πάντερμπορν έμεινε στους 39.

Πάντερμπορν-Χέρτα 2-3, Ματσάρα,panterborn-cherta 2-3, matsara