Παναθηναϊκός: Ισοφάρισε το δικό του ρεκόρ με τη Ζάλγκιρις

Ο Παναθηναϊκός τον τελευταίο καιρό μοιάζει βελτιωμένος μέσα στο παρκέ και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα και στην αναμέτρησή του με τη Ζάλγκιρις την προηγούμενη αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσουν  το (27-42) του πρώτου ημιχρόνου και να

πάρουν τη νίκη με σκορ (89-65). Το επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν (62-23) υπέρ του «τριφυλλιού» και αυτή είναι η καλύτερη επίδοση ομάδας σε διαφορά πόντων στο δεύτερο ημίχρονο στη Euroleague.

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται και πάλι ο Παναθηναϊκός, όταν και συνέτριψε τη Γερμανική Όλντενμπουργκ με (60-21) την περίοδο (2009-2010) στο δεύτερο ημίχρονο. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι οι «πράσινοι» πήραν μια εύκολη νίκη με (96-63), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικ Μπατίστ που σημείωσε 25 πόντους.

In Round 21, @paobcgr outscored Zalgiris 62-23 in the second half.

The Greek side tied the league’s previous (and their own) biggest margin ever made in a single half