Παναθηναϊκός-Απόλλων Πάτρας 78-68: Νίκη για τους “πράσινους” στο ντεμπούτο του Σίβα (hls)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα Πάτρας με 78-68 στο ΟΑΚΑ, με τον Γιώργο Βόβορα να βλέπει τον Στέφαν Γιόβιτς να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση και τον Πείτον Σίβα να κάνει το ντεμπούτο του με τα “πράσινα”. Αντίθετα ο Έλληνας προπονητής δεν είχε στη διάθεση του τον Ιωάννη Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός

ήταν μόνιμα μπροστά στο σκορ με τον Ντάριλ Μέικον να ξεχωρίζει στην πρώτη περίοδο, αφού πέτυχε 13 πόντους. Η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική με τους “πράσινους”, αλλά της έλειπε η αποτελεσματικότητα. Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε η κατάσταση με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +8 (44-36). Η αποστολή των γηπεδούχων έγινε εύκολη στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στο +28 πόντους (70-42). Ο Απόλλων Πάτρας κατάφερε να κλείσει τη “ψαλίδα” στο τελευταίο μέρος του αγώνα και τελικά ο εξάστερος νίκησε με 78-68 για την 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Την επόμενη εβδομάδα ο Παναθηναϊκός θα αναμετρηθεί με τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο, ενώ ο σύλλογος από την Πάτρα υποδέχεται τον Άρη.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Τσιμπούρης, Θεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68