«Παγοθραυστικό» ο Ευρωπαίος Ολυμπιακός, 3-0 στο Σουργκούτ

Δύο σετ μακριά από τον φετινό τελικό του Challenge Cup βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» με αποτελεσματική επίθεση (63%) άλωσαν με 3-0 σετ (25-21, 25-21, 25-19) την έδρα της Σουργκούτ και πλέον την ερχόμενη Τετάρτη στο «Μελίνα Μερκούρη» θα χρειαστούν μόλις 2 σετ για
να προκριθούν στον τελικό του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός είχε αυτό που δεν είχε τις δύο προηγούμενες χρονιές κόντρα στην Σουργκούτ. Είχε αποτελεσματικότητα στην επίθεση και τους Αλεξίεφ, Οιβάνεν και Ραουβέρντινκ να δίνουν τις περισσότερες λύσεις. Ο Βούλγαρος τελείωσε το ματς με 14 πόντους και ποσοστό 62% στην επίθεση, ο Φιλανδός πρόσθεσε 13 (55% αποτελεσματικότητα) και ο Ολλανδός 9 (69% αποτελεσματικότητα).

Ο Ολυμπιακός σε σχέση με τις δύο προηγούμενες αποτυχημένες απόπειρες νίκης επί της Σουργκούτ είχε ταυτότητα σαν ομάδα και από εκεί βρήκε το κλειδί για να ανοίξει μετά από 13 χρόνια την πόρτα επιστροφής στους ευρωπαϊκούς τελικούς. Απομένει πλέον η φιέστα πρόκρισης την ερχόμενη Τετάρτη στο Ρέντη αλλά και να μάθει αν θα ταξιδέψει στην Ιταλία (Ραβένα) ή στην Τουρκία (Άκναρα). Η νίκη του Ολυμπιακού είναι η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ελληνικής ομάδας επί ρωσικού εδάφους στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Κυπέλλων.

Να σημειωθεί πως από το 1992 οπότε και διασπάστηκε η ΕΣΣΔ ο Ολυμπιακός έχει δώσει 25 αγώνες με ομάδες της Ρωσίας και σημείωσε την 7η νίκη του και μόλις την δεύτερη εκτός έδρας. Η πρώτη ήταν την σεζόν 2001-02 για το Τσάμπιονς Λιγκ όπου ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ερνάντο Γκόμεζ και προπονητή τον Ντανιέλ Ρίτσι νίκησε στη Μόσχα τη Λουσνίκι με 3-0 στον πρώτο προημιτελικό και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση στο φάιναλ-4 του Οπόλε. Oι πόντοι της Γκαζπρόμ Γιούγκρα Σουργκούτ προήλθαν: 2 άσσοι, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 1 άσσος, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.