Ολυμπιακός: Τον λύγισε η Εφές στο Σ.Ε.Φ.

Ολυμπιακός: Τον λύγισε η Εφές στο Σ.Ε.Φ.gpagosΠαρ, 10/30/2020 - 22:48

Η τριπλέτα στην περιφέρεια της Εφές είχε τον τρόπο να τιμωρεί τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Μίτσιτς και ο Μπομπουά με μεγαλύτερη διάρκεια στο σκοράρισμα έδιναν προβάδισμα στην ομάδα του Αταμάν.

Στην πορεία, στο τέταρτο δεκάλεπτο, προστέθηκε και ο Λάρκιν που έκανε την επανεμφάνισή του και η

Εφές πήρε τη νίκη με απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που από την αρχή ήταν αναγκασμένος να κυνηγάει καθώς είχε δεχτεί 41 πόντους σε 13 λεπτά!.

Κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι, να πάρει και προβάδισμα (47-44) στην αρχή του δευτέρου μέρους, μετά το 50-50 όμως στο 25’ δεν μπόρεσε να ξαναπιάσει την Εφές

Πρόβλημα στην άμυνα

Ο Ολυμπιακός κενά στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και δέχτηκε 29 πόντους σε αυτό το διάστημα. Από την αρχή είχε πρόβλημα να σταματήσει τον ρυθμό της Εφές. Σε περίπου έξι λεπτά δέχτηκε 19 πόντους (16-19) απέναντι σε μια Εφές που σε αυτό το διάστημα είχε 100% ευστοχία με 6/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα.

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν δούλευε αλλά δούλευε η επίθεση και ακολουθούσε στο σκορ την Εφές, με “ζεστό” τον Παπανικολάου που στην αρχή είχε τους έξι από τους 8 πόντους του Ολυμπιακού. Και χορός τριπόντων.

Τρίποντο από τον Μίτσιτς για το 18-24 στα 2’25’’ πριν το τέλος της περιόδου (η μεγαλύτερη διαφορά για την Εφές αυτό το +6) απάντησε ο Τζένκινς για το 21-24 και απαντάει αμέσως ο Μπομπουά με νέο τρίποντο για το 21-27 στο 8’.

Στο 26-29

Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 26-29 για την Εφές που είχε εντυπωσιακά ποσοστά με 8/9 δίποντα και 4/5 τρίποντα με το μοναδικό άστοχο να είναι από τον Λάρκιν που μπήκε στο παιχνίδι (για πρώτη φορά) στα 51’’ πριν το τέλος της περιόδου και πήρε μια (άστοχη) προσπάθεια πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος.

Η Εφές πήγε στο+13

Η Εφές μπήκε δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και με 0-4 πήγε στο+7 (26-33) αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει -έξαλλος- time out στο ενάμιση λεπτό παιχνιδιού στη δεύτερη περίοδο. Και λίγο μετά η Εφές πήγε -με Μίσιτς στο +10 (28-38) και στο 28-41 (+13) με τρίποντο του Λάρκιν στο 13’.

Η ενέργεια του Ζαν-Σαρλ

Ο Μπαρτζώκας έβαλε στο παιχνίδι τον Ζαν-Σαρλ ζητώντας την ενέργεια που μπορεί να του δώσει ο 27χρονος Γάλλος στην άμυνα. Και του την έδωσε. Η αντεπίθεση άρχισε από την άμυνα, συνεχίστηκε στην επίθεση και ο Ολυμπιακός με ένα 7-0, πήγε στο 35-41 στα 5’20’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου και δεν άφησε την Εφές να ξεφύγει περισσότερο. Ανάγκασε τον Αταμάν να πάρει time out.

Στο ημίχρονο 38-44

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 35-41 για τέσσερα λεπτά. Η Εφές έμεινε στο 41’ για κάτι λιγότερο από έξι λεπτά όταν σκόραρε ο Λάρκιν για το 35-43 που ήταν και το σκορ με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Μία βολή του Λάρκιν και ένα τρίποντο του Χάρισον διαμόρφωσαν το 38-44 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 41 πόντους σε 13 λεπτά και 3 στα επόμενα επτά λεπτά βελτιώνοντας την άμυνά του. Πρώτος σκόρερ του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, ο Μίτσιτς με 12.

Προβάδισμα για τον Ολυμπιακό

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε για τον Ολυμπιακό με 2/2 βολές του Ελις για το 40-44 και με εκπληκτικό τρίποντο του Βεζένκοφ πήγε στο 43-44 στο 22’.  Και με δύο αιφνιδιασμούς με ΜακΚίσικ στο προβάδισμα 47-44. Κι όλα αυτά σε λιγότερα από δυόμιση λεπτά. Ο Σίγκλετον ισοφάρισε, με τρίποντο, 47-47.

Σερί για την Εφές

Στο 25’ ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 50-50. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 για την Εφές με πέντε πόντους του Μπομπουά και τρεις του Σίνγκλετον και στο 27΄έγινε το 50-58. Πήγε και στο +9 (54-63) στο 29’ με βολές του Ντάνστον. Ο Πρίντεζης ευστόχησε σε τρίποντο και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Εφές στο προβάδισμα με 57-63.

Στο 63-73

Στην τέταρτη περίοδο η Εφές μπήκε πιο δυνατά και με σκοράρισμα από τον Μπομπουά και δύο τρίποντα από τον Λάρκιν πήγε στο+10 (63-73) στα 5’54’’ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Και πάλι ο Λάρκιν -με βολές- πήγε την Εφές στο +12 (63-75) στα 4’47’’ πριν το τέλος.

Με Σπανούλη στο -4

Με τρίποντο του Σπανούλη έγινε το 73-77 στο 38' και με τον Μάρτιν το 75-78 στο 1'11'' πριν το τέλος. Το τελευταίο λεπτό ήταν συναρπαστικό. Ο Λάρκιν έκανε το 75-80, ο Σλούκας μείωσε σε 77-80. Ο Μίτσιτς με 2/2 βολές έκανε το 77-82. Το τελικό σκορ ήταν 79-84.

Δείτε εδώ την επίσημη στατιστική του αγώνα.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Ολυμπιακός - Μπάσκετ Anadolou Efes - Μπάσκετ Off Off Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Ολυμπιακός ΔΙΕΘΝΕΙΣ Οι Ερυθρόλευκοι μόνο κατά διαστήματα πήραν ενέργεια από την άμυνά τους, η Εφές είχε Μίτσιτς (20π.) και Μπομπουά (15π.), προστέθηκε και ο Λάρκιν (15π.) και έφυγε με τη νίκη (79-84) από το ΟΑΚΑ Article publish on Παρ, 10/30/2020 - 22:48 Article hide updated date Off Article is longform Off