Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Πράσινη νίκη με ηγέτη τον Σαντ-Ρος

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Πράσινη νίκη με ηγέτη τον Σαντ-ΡοςgpagosΠαρ, 02/05/2021 - 22:58

Το ντέρμπι στο ΣΕΦ βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι παρά το ότι έπαιζαν χωρίς τον πρώτο τους σκόρερ, τον Νεμάνια Νέντοβιτς, είχαν έναν εξαιρετικό Σαντ-Ρος, πολύ καλό τον Μποχωρίδη και με μοιρασμένες επιθέσεις και σκοράρισμα από πολλούς, πήραν τη νίκη.

Στήριξαν πράγματα και στην άμυνα και στο ψηλό σχήμα απέναντι σε έναν Ολυμπιακό

για τον οποίο σκόραρε σταθερά μόνο ο ΜακΚίσικ. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν τις δικές τους απουσίες, με Παπανικολάου και Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός άρχισε με Χάρισον, Σλούκα, Τζένκινς, Πρίντεζη και Ελις. Ο Παναθηναϊκός άρχισε με Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Μήτογλου και Μπέντιλ.

“Πράσινο” 10-0

Στην πρώτη περίοδο από το 7-4 του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 13-0 και μέσα σε περίπου πέντε λεπτά πήρε διαφορά 10 πόντων για το 7-17 στα 3’37’’ πριν το τέλος της περιόδου. Σαντ-Ρος και Γουάιτ ήταν εξαιρετικοί σε αυτό το διάστημα, το ψηλό σχήμα του Παναθηναϊκού και η πίεση στην άμυνα, χαλούσε τις επιθέσεις του Ολυμπιακού που έμεινε άποντος για περίπου πέντε λεπτά.

“Κόκκινο” 8-0

Η είσοδος του Σπανούλη βοήθησε τον Ολυμπιακό να κάνει καλύτερες επιθέσεις. Με το τρίποντο του Τζένκινς (για το 10-17) άρχισε το δικό του σερί. Με 8-0 σερί σε 2’, πήγε στο 15-17, 1’27’’ πριν το τέλος της περιόδου. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 18-21.

Με Μποχωρίδη στο σκοράρισμα

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Φόστερ. Έφυγε στον αιφνιδιασμό, παίρνει το φάουλ, από το πάτημα όμως που έκανε, έχει πρόβλημα στο πόδι και αποχωρεί κουτσαίνοντας στο 12’. Θα επιστρέψει πάντως αργότερα. Στη β’ περίοδο, ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν αυτός που τράβηξε το σκοράρισμα για τον Παναθηναϊκό. Ο Μποχωρίδης έκλεισε το ημίχρονο με 9 πόντους.

Και ΜακΚίσικ πρώτος σκόρερ

Ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα που πήγε και στο +8 (30-38) με κάρφωμα Παπαγιάννη στο 18’. Ο ΜακΚίσικ ήταν αυτός που από την πλευρά του Ολυμπιακού κρατούσε το σκοράρισμα. Με 1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/3 βολές, έκλεισε το ημίχρονο με 11 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα με 38-35.

Τα τρίποντα του Σαντ-Ρος

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός "έχτισε" διαφορές. Τρίποντο από τον Σαντ-Ρος  για το 35-43 με τον Σαντ-Ρος να φθάνει τους 10 πόντους στο 22’. Με τις δύο βολές του Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι διαφορά 10 πόντων με 35-45. Ένα ακόμη τρίποντο (3/3 σε εκείνο το σημείο) για τον Σαντ-Ρος για το 37-48, στο +11 ο Παναθηναϊκός στο 23’.

Στο +13 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός κράτησε διαφορές στο +11 και ήταν στο 39-50 με κάρφωμα του Παπαγιάννη στα 5’44’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου αλλά και λίγο μετά στο 41-52 με καλάθι του Παπαπέτρου.

Ο Κασελάκης ευστοχεί σε τρίποντο για το 44-57, στο +13 ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά στο παιχνίδι στα 2’29’’ πριν το τέλος της περιόδου.

Κατευθύνει ο Σπανούλης

Ο Ολυμπιακός ήθελε να μειώσει και να μην αφήσει τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Ο Σπανούλης όπως και στην πρώτη περίοδο, είχε συμβολή στην οργάνωση των επιθέσεων. Με Χασάν Μάρτιν πήγε στο 54-59 για να κλείσει η τρίτη περίοδος με καλάθι του Μποχωρίδη για το 54-61.

Σταθερός ο Παναθηναϊκός

Στην τέταρτη περίοδο, μπήκε δυνατά ο Ολυμπιακός και έκανε σερί 5-0 (τρίποντο ΜακΚίσικ και καλάθι Λαρεντζάκη) για το 59-61. Ο Παναθηναϊκός απαντά με δικό του 7-0 (τρίποντο Σαντ-Ρος, καλάθι Μήτογλου και δύο βολές Γουάιτ) για το 59-68.

Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο από τον Μήτογλου, στο +9 ο Παναθηναϊκός, στο 35' με 64-73. Ο Παναθηναϊκός συντήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη με 77-88.

Δείτε εδώ τη συνολική στατιστική του παιχνιδιού.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Ολυμπιακός - Μπάσκετ Παναθηναϊκός - Μπάσκετ Off Off Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Ολυμπιακός ΔΙΕΘΝΕΙΣ Ο Σαντ-Ρος έκανε ρεκόρ καριέρας (20π.), ο Μποχωρίδης ήταν εξαιρετικός (15π.) και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 88-77 στο Σ.Ε.Φ.-Για τον Ολυμπιακό ο ΜακΚίσικ πέτυχε 20 πόντους Article publish on Παρ, 02/05/2021 - 22:58 Article hide updated date Off Article is longform Off