Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: 76-69: Ερυθρόλευκο προβάδισμα για τον τίτλο

Παρότι έχασε από το πρώτο ημίχρονο την Σταμάτη, ο Ολυμπιακός βασίστηκε στην ανωτερότητα της Μέγκαν Γκούσταφσον κάτω από το καλάθι για να λυγίσει την αντίσταση του Παναθηναϊκού και να πάρει την πρώτη νίκη επί του αιώνιου αντιπάλου του στη μάχη των τελικών. Το παιχνίδι ήταν ντέρπι για 35 λεπτά, με την Χριστινάκη να κρατά όρθιο τον Παναθηναϊκό με 24 πόντους (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5ρ, 10κερδ. φάουλ).

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο, όταν ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 56-51 σε 70-60 και προστάτευσε το προβάδισμα του ως το τελικκό 76-69. Συμπαραστάτριες της Γκούσταφσον ήταν η Σταμολάμπρου (11π, 2ας), Νικολοπούλου (13π, 8ρ, 2ας). Για τον Παναθηναϊκό η Κάρτερ είχε 15 πόντους και η Σωτηρίου 11.