Ολλανδία: Με Παυλίδη σκόρερ, η σαρωτική Άλκμααρ πήρε ευρωπαϊκό “εισιτήριο”

Με το εντυπωσιακό 6-1 διέλυσε η Άλκμααρ τη Φιτέσε στο δεύτερο παιχνίδι των play off του ολλανδικού πρωταθλήματος και εξασφάλισε την τελευταία θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Europa Conference League.

Στο πρώτο ματς η Φιτέσε είχε νικήσει στο Αρνεμ με 2-1, ωστόσο η σαρωτική Άλκμααρ με εμφατική εμφάνιση, ήταν αυτή που πήρε το “εισιτήριο” για την Ευρώπη.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 3ο λεπτό και στη συνέχεια η Άλκμααρ συνέχισε το… πάρτι με τα γκολ των Ρέιντερς (13′, 52′), Ντε Βιτ (41′) και Κάρλσον (75′, 89′). Στο 78ο λεπτό ο Μπαζέρ πέτυχε το γκολ της τιμής για τη Φιτέσε,

Πέρα από τον Παυλίδη και ο Παντελής Χατζηδιάκος ήταν στο βασικό σχήμα της ‘Αλκμααρ.