Οι πιο «θανατηφόρες» ομάδες στην ιστορία του Champions League

Ποιες ομάδες έχουν σκοράρει τα περισσότερα γκολ σε μία σεζόν του UEFA Champions League; Θυμόμαστε λοιπόν στις πιο «θανατηφόρες» ομάδες στην ιστορία της διοργάνωσης.

Μπαρτσελόνα (1999-00): 45 γκολ
Η Μπαρτσελόνα κατέχει το ρεκόρ επίτευξης των περισσότερων γκολ σε μία σεζόν στο Champions League, με 45 την περίοδο

1999-00. Αυτός ο απολογισμός των Καταλανδεν έχει επαναληφθεί πριν ή έκτοτε. Η Μπαρτσελόνα αποκλείστηκε στους ημιτελικούς από τη Βαλένθια και είχε 13 διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν για αυτήν το 1999-00 (εκτός αυτογκόλ).
Ο Ριβάλντο ήταν ο πρώτος σκόρερ της αυτή τη σεζόν με 10 γκολ – τερμάτισε μαζί πρώτος στην κατάταξη, μαζί με τον θρύλο της Ρεάλ Μαδρίτης, Ραούλ και τον Μάριο Ζαρντέλ της Πόρτο.

Μπάγερν Μονάχου (2019-20): 43 γκολ
Η Μπάγερν Μονάχου σημείωσε 41 γκολ στο δρόμο για να σηκώσει το πρώτο της τρόπαιο στο UEFA Champions League μετά από επτά χρόνια, το 2019-20. Σε μια σεζόν που είχε αναστατωθεί από τον Covid, η νίκη με 1-0 στον τελικό επί της Παρί Σεν Ζερμέν, έγινε σε μία άχαρη ατμόσφαιρα και σε άκαιρο χρόνο (23 Αυγούστου). Είκοσι τέσσερα από τα γκολ της (56%) ήρθαν στη φάση των ομίλων – μόνο η Παρί Σεν Ζερμέν (25 το 2017-18) έχει σημειώσει περισσότερα γκολ σε μία μόνο σεζόν στη φάση των ομίλων.

Λόγω της πανδημίας του Covid-19, η διοργάνωση αυτή τη σεζόν αναδιαρθρώθηκε και έτσι η Μπάγερν έπαιξε μόνο 11 αγώνες. Ο μέσος όρος των τερμάτων τους ανά παιχνίδι είναι 3,91 ο μεγαλύτερος μέσος όρος που είχε ποτέ μια ομάδα σε οποιαδήποτε πλήρη σεζόν της διοργάνωσης.

Ρεάλ Μαδρίτης (2013-14): 41 γκολ
Η Ρεάλ Μαδρίτης «σφράγισε» την κατάκτηση άλλου ενός τροπαίου στο UEFA Champions League το 2013-14, επικρατώντας της Ατλέτικο Μαδρίτης με 4-1 στον τελικό (στην παράταση). Όχι μόνο ήταν η πρώτη ομάδα που σκόραρε τέσσερις φορές σε τελικό του Champions League μετά τη Μίλαν το 1993-94, αλλά ολοκλήρωσε επίσης τη σεζόν με 41 γκολ. Μόνο δύο ομάδες έχουν σκοράρει περισσότερα σε μία μόνο σεζόν στο θεσμό αυτό.

Λίβερπουλ (2017-18): 41 γκολ
Η Λίβερπουλ σημείωσε 41 γκολ στο δρόμο για να φτάσει στον τελικό του Champions League το 2017-18. Τα 14 από αυτά τα γκολ τους ήρθαν σε μόλις δύο από τους αγώνες της φάσης των ομίλων, καθώς κέρδισε τη Μάριμπορ με 7-0 εκτός έδρας προτού επαναλάβει το σκορ στο «Άνφιλντ» σε λιγότερους από δύο μήνες αργότερα στο ματς με τη Σπαρτάκ Μόσχας.

Στην ιστορία της στη διοργάνωση η Λίβερπουλ, είχε μόνο τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό γκολ σε μία μόνο σεζόν στο Champions League και οι τρεις το κατάφεραν αυτή τη σεζόν.
Η «θανατηφόρα» επιθετική τριάδα των Μοχάμεντ Σαλάχ, Ρομπέρτο Φιρμίνο και Σάντιο Μανέ πέτυχε από 10 γκολ έκαστος, αλλά δεν βοηθησαν τη Λίβερπουλ να κατακτήσει τον τίτλο, καθώς ηττήθηκε στον τελικό από τη Ρεάλ Μαδρίτης, 3-1 στο Κίεβο.

Ρεάλ Μαδρίτης (2016-17): 36 γκολ
Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε το Champions League την περίοδο 2016-17 με τη νίκη με 4-1 στον τελικό επί της Γιουβέντους. Ο Ρονάλντο ήταν ο ήρωας, τόσο στον τελικό (με δύο γκολ) όσο και συνολικά εκείνη τη σεζόν, με 12 γκολ για τον ισπανικό σύλλογο