Ο Τάουνς “εκτέλεσε” τους πρωταθλητές (photo)

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς νίκησαν 131-130 τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, στην παράταση, με το ματς να κρίνεται με μια εύστοχη βολή του Καρλ Άντονι Τάουνς, στο φινάλε. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Άντριου Ουίγκινς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 24 πόντους και εννέα ριμπάουντ, σε 39,22 λεπτά συμμετοχής. Ο Τζος Ογκόγκιε τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 21 πόντους, ενώ ο Τάουνς έκανε double double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Double
double και για τον Ντιένγκ με 14 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Στους 17 πόντους ο Μπέιλες.

Από την άλλη πλευρά, ο Στεφ Κάρι ήταν εξαιρετικός με 37 πόντους και 11/19 τρίποντα. Ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε double double με 23 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, ενώ ο Κλέι Τόμπσον σημείωσε 20 πόντους για τους πρωταθλητές. Στους 16 πόντους ο Κάζινς, στους 14 ο Ιγκουοντάλα.

Αυτή ήταν η 34η εφετινή νίκη των “λύκων”, οι οποίοι έφτασαν στο 34-41. Από την άλλη πλευρά, οι “πολεμιστές” γνώρισαν την 24η εφετινή τους ήττα και πλέον το ρεκόρ τους είναι 51-24.

Οι πόντοι:

Τίμπεργουλβς: Ουίγκινς 24, Σάριτς 10, Τάουνς 15, Οκόγκιε 21, Τζόουνς 12, Ντιένγκ 14, Μπέιλες 17, Τόλιβερ 14, Ρέινολντς 4

Ουόριορς: Ντουράντ 23, Γκριν 9, Κάζινς 16, Τόμπσον 20, Κάρι 37, Λούνεϊ 4, Ιγκουοντάλα 14, Κουκ 5, Λίβινγκστον 2