Ο Σέρχιο Ράμος γιόρτασε... η Ισπανία όχι (videos)

Ο Σέρχιο Ράμος γιόρτασε το ρεκόρ συμμετοχών με την Φούρια Ρόχα (168) αλλά οι Ισπανοί δεν πήραν την πρόκριση. Έμειναν στο 1-1 και χρειάζονται έναν βαθμό ακόμη. Μάχη Σουηδίας με Ρουμανία για την δεύτερη θέση.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ1-1

Στο πρώτο ημίχρονο οι Νορβηγοί κοίταξαν στα μάτια του Ισπανούς. Λίγες φάσεις στις δύο εστίες και ένα απόλυτα δίκαιο 0-0. Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου όμως οι Ισπανοί σκόραραν με ένα δυνατό μακρινό σουτ από τον Σαούλ (47'). Ακολούθησαν δύο δοκάρια του Φαμπιάν Ρουίθ και λίγο πριν το τέλος με την πίεση τους οι γηπεδούχοι κέρδισαν
πέναλτι. Ο Κίνγκ ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το τελικό 1-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ : Γιάρστεϊν - Ελαμπντελαουί, Νόρντβαϊτ (30' Χόβλαντ), Αγιέρ, Αλεσάμι - Γιοχάνσεν (63' Σέρλοτ), Μπέργκε, Χένρικσεν (83' Γιόνσεν), Σέλνας - Όντεγκαρντ, Κινγκ

ΙΣΠΑΝΙΑ : Κέπα - Νάβας, Αλμπιόλ, Ράμος, Μπερνάτ (88' Μαρτίνεθ) - Μπουσκέτς, Σαούλ, Ρουίθ - Θεμπάγιος (64' Καθόρλα), Ογιαρθάμπαλ (78' Ρόντρι), Ροντρίγκο

ΜΑΛΤΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ 0-4
Οι Σουηδοί σκόραραν γρήγορα στο ματς. Το γκολ πέτυχε στο ντεμπούτο του με την ομάδα ο Ντάνιελσον μόλις στο 11ο λεπτό. Καλύτεροι οι Σουηδοί αλλά με λίγες φάσεις ως το τέλος του ημιχρόνου. Με κακό ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο αλλά οι Σουηδοί σκόραραν. Με πέναλτι του Λάρσον στο 58ο λεπτό, με αυτογκόλ του Άτζιους (66') και με άλλο ένα πέναλτι του Λάρσον (71').

ΜΑΛΤΑ : Μπονέλο - Ζ. Μάσκατ (66' Καρουάνα), Άτζιους, Σο, Ζεράφα - Μπονγκ, Ρ. Μάσκατ (68' Φένεχ), Βέλα, Γκαμπίν - Νουόκο, Εφιόνγκ (75' Μιφσούντ)

ΣΟΥΗΔΙΑ : Όλσεν - Λούστιγκ, Ντάνιελσον, Γκράνκβιστ, Μπένγκτσον - Φορσμπέργκ, Όλσον, Έκνταλ (63' Σβένσον), Λάρσον - Κουάισον (71' Ισάκ), Μπεργκ (79' Άντερσον)

Ν. Φερόε - Ρουμανία0-3(0-1 74' Πούσκας, 0-2 83' Μίτριτσα, 0-3 90+ Κεσέρου)
Νορβηγία - Ισπανία1-1(0-1 47' Σαούλ, 1-1 90+ Κινγκ πεν.)
Μάλτα - Σουηδία0-4(0-1 11' Ντάνιελσον, 0-2 Λάρσον πεν., 66' Άτζιους αυτ., 71' Λάρσον πεν.)