Ο Ναδάλ κόντρα στον Τιμ και πάει για το 12ο (video-pic)

Ο Ραφαέλ Ναδάλ νίκησε τον Στρουφ (2-0) και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Barcelona open. Αντίπαλος του ο Αυστριακός Ντόμινικ Τιμ.

Ο 32χρονος έφτασε στον 12ο ημιτελικό της καριέρας του στην Βαρκελώνη ξεπερνώντας το εμπόδιο του Γερμανού Γιαν - Λέναρντ Στρουφ με 2-0 σετ (7/5- 7/5) μετά από 1 ώρα και 43 λεπτά.

''Ήταν δύσκολο να βρω ρυθμό απέναντι σε ένα τόσο επιθετικό παίκτη'' είπε ο Ισπανός μετά το τέλος του αγώνα.

Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ ο οποίος απέκλεισε τον Αργεντινό Γουίδο Πέγια με 2-0 σετ (7/5 - 6/2 ) ύστερα από 1 ώρα και 40 λεπτά.

Σε σύνολο 11 αναμετρήσεων ο Ναδάλ μετράει οκτώ νίκες και τρεις ήττες, όμως ο Τιμ είναι ο μοναδικός τενίστας που έχει κερδίσει τον Ναδάλ στο χώμα τις τελευταίες δύο σεζόν (2017 Ρώμη, 2018 Μαδρίτη).