Ο Γιορίς γλύτωσε την Τότεναμ

Μεγάλη ευκαιρία να κατακτήσει τη νίκη και να την προσπεράσει στην βαθμολογία έχασε η Άρσεναλ, απέναντι στην Τότεναμ στο σπουδαίο παιχνίδι της 29ης αγωνισιτκής στην Πρέμιερ Λιγκ. Με το σκορ στο μεγάλο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου να είναι ισόπαλο, ο Ομπαμεγιάνγκ, κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις σε ανατροπή του από τον Βερτόνχεν, σε μία ατυχή απόφαση του διαιτητή Τέιλορ. Ο ίδιος ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον Λιορίς.

Ο 40χρονος διαιτητής από το Μάντσεστερ, ο Άντονι Τέιλορ δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα στο Ουέμπλεϊ. Προηγουμένως είχε κάνει, σε συνδυασμό

με τον βοηθό του, άλλο ένα μεγάλο λάθος. Στο 73΄ ο Χάρι Κέιν κέρδισε πέναλτι, αλλά είχε προηγηθεί οφσάιντ, αφού αρκετοί παίκτες της Τότεναμ ήταν εκτεθειμένοι. Ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε, με τον αρχηγό των «πετεινών» να έχει πετύχει τα 9 από τα τελευταία 12 γκολ της Τότεναμ κόντρα στην Αρσεναλ για το πρωτάθλημα.

Οι κανονιέρηδες» είχαν πάρει το προβάδισμα στο 16' με το γκολ του Ράμσεϊ, Στις καθυστερήσεις ο Τορέιρα αντίκρισε την κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ρόουζ. Ουσιαστικά οι δύο ομάδες με το 1-1 που έφεραν «δούλεψαν» για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία έχει την ευκαιρία αν νικήσει την Σαουθάμπτον να προσπεράσει την Άρσεναλ και να ανέβει στην 3η θέση

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Γουανιάμα (59' Λαμέλα), Σισοκό, Έρικσεν, Σον (79' Γιορέντε), Κέιν

Άρσεναλ (Ουνάι Έμερι): Λένο, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Γκεντουζί (46' Τορέιρα), Τσάκα, Ράμσεϊ (72' Εζίλ), Αϊβόμπι, Μκιταριάν, Λακαζέτ (56' Ομπαμεγιάνγκ)