Ο Μπάτλαντ «κρέμασε» την Στόουκ

Η Στόουκ προηγήθηκε στην έδρα της Λέστερ, όμως έμεινε στην ισοπαλία λόγω γκέλα του τερματοφύλακά της (1-1).

Οι «πότερς», άνοιξαν το σκορ στο σπίτι των «αλεπούδων» στο 43ο λεπτό με ωραίο σουτ του Σακίρι, ωστόσο στο 70' ο Τζακ Μπάτλαντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να μπλοκάρει μία σέντρα του Ολμπράιτον.

Η Λέστερ στο τέλος είχε και ευκαιρίες για τη νίκη, με τον Μπάτλαντ να σώσει την εστία του σε προσπάθεια του Μάχρεζ, ο οποίος είχε και δοκάρι σε αυτό το διάστημα.

Έτσι μετά το τελικό 1-1 η Στόουκ παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη της Πρέμιερ Λιγκ μετά από 28 αγώνες, ενώ η Λέστερ δεν μπόρεσε να πλησιάσει την έκτη της βαθμολογίας Άρσεναλ. Για την Στόουκ αγωνίστηκε 90 λεπτά βασικός ο Κώστας Σταφυλίδης.