Ντιμπάλα και άμυνα την οδηγούν

Η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε με δύο γκολ του Ντιμπάλα και παραμένει πρώτη στην Σέριε Α, χωρίς να έχει δεχτεί γκολ μέσα στο 2018!

Η «Μεγάλη Κυρία», με φόρα από την πρόκριση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, συμπλήρωσε 11 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, με την εστία της να μην έχει παραβιαστεί ακόμα στο έτος που διανύουμε.

Ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 20λεπτο, ενώ στο 38' κέρδισε πέναλτι, ωστόσο Μπισάρι
κατάφερε να «ψαρέψει» τον Ιγουαΐν, κρατώντας το 1-0 μέχρι το 49', όπου ο Ντιμπάλα ζευγάρωσε τα τέρματά του, οδηγώντας την ομάδα του Μαξ Αλέγκρι σε άλλο ένα τρίποντο.

Αντίθετα, η Λάτσιο έμεινε για δεύτερη σερί αγωνιστική μακριά από τη νίκη μετά το 2-2 στην έδρα της Κάλιαρι, που μάλιστα προηγήθηκε δύο φορές, ωστόσο ο Ιμόμπιλε έσωσε τους Ρωμαίους με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Κροτόνε έκανε μεγάλο βήμα για την σωτηρία διαλύοντας εντός έδρας με 4-1 την Σαμπντόρια που βρέθηκε εκτός της ευρωπαϊκής ζώνης.

Η Αταλάντα πέρασε από την έδρα της Μπολόνια με 1-0 και έμεινε αήττητη για πέμπτη σερί αγωνιστική, ενώ η Σασσουόλο έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από την Σπαλ στη μάχη της παραμονής, παραχωρώντας της ισοπαλία με 1-1.