Νότιγχαμ – Έβερτον 2-2: Χαμένες κι οι δυο…

Τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν δύο φορές στο «City Ground», όμως η ομάδα του Στίβεν Κούπερ είχε τις ανάλογες απαντήσεις και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας, παραμένοντας στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Έβερτον, καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, κέρδισε πέναλτι και ο Γκρέι σημείωσε το πρώτο εκτός έδρας γκολ της ομάδας του μέσα στο 2023.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού εννέα λεπτά αργότερα ο Τζόνσον ισοφάρισε σε 1-1, σκορ πάντως

που δεν έμεινε για πολύ. Στο 29’ η Έβερτον πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τον Ντουκουρέ να αξιοποιεί την αμυντική αδράνεια της Φόρεστ και με κεφαλιά να γράφει το 1-2, σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τζόνσον «χτύπησε» και στο δεύτερο ημίχρονο για τη Νότιγχαμ και συγκεκριμένα στο 77’, όταν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 2-2, που έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.