Νικητής ο Πανιώνιος στο... θρίλερ με Άρη!

Χάρη στη μεγάλη επιτυχία του από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο και με καλύτερα ποσοστά εντός παιδιάς (41% έναντι 32% του Άρη), ο Πανιώνιος κατάφερε να "κρύψει" την αδυναμία του στα ριμπάουντ και να φτάσει στη νίκη 70-66 επί του Άρη.

Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Ο Άρης όμως πλησίασε στο
φινάλε της περιόδου και μείωσε 24-22 στηριζόμενος στην υπεροχή του στα ριμπάουντ (10-4). Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη συνέπεια από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 7/13 τρίποντα, για να ξεφύγουν ακόμη και με 16 πόντους. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ντέβιον Μπέρι, ο οποίος έφτασε τους 15 πόντους.

Ο Άρης με καλή άμυνα περιόρισε την παραγωγικότητα του Πανιωνίου στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας στους εννιά (58-49). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετέφερε το παιχνίδι στο καλάθι με τους Κάιζερ και Χάρις. Με τρίποντο του δεύτερου ο Άρης έγινε απειλητικός μετά από αρκετή ώρα (58-53 στο 32'). Την ίδια ώρα ο "ιστορικός"εκτελούσε αποκλειστικά από μακριά, αλλά δεν έβρισκε πια λύσεις από το τρίποντο (1/8 στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου).

Οι Θεσσαλονικείς με σπουδαία δουλειά στην άμυνα, μείωσαν στον πόντο (65-64) με τον Πανιώνιο να επηρεάζεται από την κούραση.

Με τρίποντο ο Χάρις έκανε το 68-64 στο 1'16" πριν το τέλος. Ο Κάιζερ με 1/2 βολές σημείωσε το 68-65, ο Άρης έβγαλε την επόμενη άμυνα και στα 7,6'' ο Λάκι Τζόουνς με 1/2 βολές έκανε το 68-66 και ο Πανιώνιος σκόραρε με τον Τζονς και κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66