Νικηφόρα πρεμιέρα για την Τσέλσι (video)

Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο International Champions Cup η Τσέσλι, καθώς επικράτησε της Ίντερ με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι, σε παιχνίδι που διεξήχθη στη Νίκαια της Γαλλίας.

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν μόλις στο 8’ με γκολ του εορτάζοντα Πέδρο (έκλεισε τα 31 χρόνια) ύστερα από προσπάθεια του Μοράτα και μέχρι το 25ο λεπτό
κυριάρχησαν, δημιουργώντας κι άλλες ευκαιρίες.

Στον αντίποδα η Ίντερ βασίστηκε στις σέντρες του Καντρέβα δίχως όμως να συνδεθεί με τον Ικάρντι, αρχισκόρερ της Serie A.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ύστερα από λάθος του Μπακαγιόκο ο Ικάρντι έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκαγιαρντίνι για την ισοφάριση των Μιλανέζων.

Η Τσέλσι έψαξε την «απάντηση» και είχε σωρεία ευκαιριών, ενώ στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού ο Καμπαγιέρο είπε «όχι» στον συμπατριώτη του Μαρτίνες
Στα πέναλτι οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι ήταν απολύτως εύστοχοι (5/5), ο Καμπαγιέρο έπιασε το τέταρτο πέναλτι της Ίντερ, το οποίο εκτέλεσε ο Σκρίνιαρ και οι «μπλε» πήραν τους δύο πόντους της νίκης.