Νίκη στο μοσχοβίτικο ντέρμπι και δεύτερη θέση (video)

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε από την αρχή αποφασισμένη για να επιβάλει το ρυθμό της, με δύο διαδοχικά τρίποντα των Μπόλομποϊ, Χίγκινς και goal foul του Κλάιμπερν έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 13-23 προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο είδαν τον Μίκι να συμπαρίσταται επιθετικά στον Σβεντ, μείωσαν στους 6, ωστόσο η σταθερότητα του Χάινς κι η ευστοχία στις βολές (17/19 στο πρώτο ημίχρονο), έδωσαν προβάδισμα 12 πόντων στο σύνολο του Ιτούδη, που πήγε
στα αποδυτήρια με 49-37.

Η ΤΣΣΚΑ διατήρησε τη σοβαρότητα και τη συνέπειά της, οικοδομώντας διαφορά 19 πόντων με δίποντο του Χάινς στο 25', για να κλείσει στο +13, 51-64 την τρίτη περίοδο. Η Χίμκι προσπάθησε μέχρι τέλους, πίεσε στα τελευταία λεπτά αλλά ήταν αργά, δεν απέφυγε την τρίτη ήττα της από την ΤΣΣΚΑ σε όλες τις διοργανώσεις την τρέχουσα σεζόν.

Για τους νικητές ο Ντε Κολό είχε 14 πόντους αλλά με 2/12 εντός παιδιάς, 12 ο Χάινς, 11 ο Χίγκινς, ενώ για τη Χίμκι ο Σβεντ πέτυχε 17 πόντους με 4/14 εντός παιδιάς, 15 πόντους είχε ο Μίκι.